Avalehele
Swedbank kinkis Pillifondi tulevastele pillimeistritele töövahendid

Swedbank kinkis Pillifondi tulevastele pillimeistritele töövahendid

Swedbanki kaasasutatud Pillifond alustas rahvusvahelise koolituste sarjaga tulevastele pillimeistritele. Eile avati see sari pillimeister Raivo Hiiemaa töökojas ning tulevastele pillimeistritele anti üle Saksamaal tellitud töövahendid, mille soetamist toetas Swedbank.

Eestis vajavad väljaõppinud pillimeistreid nii ERSO, Rahvusooper, Kammerorkester kui ka paljud teised professionaalsed kollektiivid. Seoses Pillifondi aktiivse tegevusega on kasvanud veelgi vajadus väärtpillide ekspertiisi ja renoveerimisoskuse järele, kuid järjepidevus Eestis pillimeistrite koolitamisel on katkenud,“ rääkis avaüritusel Eesti Pillifondi juht professor Marje Lohuaru ning lisas: „Siiani on Pillifond valdavalt kasutanud Soome pilliekspertide- ja meistrite teenuseid, seal on hoitud hinnaliste ajalooliste keelpillide renoveerimise ja säilitamise traditsiooni.“

Koolituste sarja avas Eesti üks staažikamaid pillimeistreid Raivo Hiiemaa, kes alustas pillimeistri õpinguid 1979. aastal tollases Tallinna Riiklikus Konservatooriumis ning hiljem stažeeris Moskvas Pavel Schudtzi juures. „Kohalikud pillimeistrid- ja eksperdid on Eesti pillikultuuri hoidjad ning on tänuväärne, et Pillifond on alustanud koolitustega, mis võimaldavad tulevastel pillimeistritel saada teadmisi ja kogemusi põhjanaabrite tunnustatud meistritelt. Pillimeistrite väljaõppe jätkamiseks on see oluline samm,“ rääkis enam kui 40 aastat pillimeistrina töötanud Hiiemaa.

Tulevaste pillimeistrite koolitajateks on pikaajalise kogemusega tunnustatud pillimeistrid Susan Stedman, Karin Grobel-Eneh ja Ilkka Vainio. Susan Stedman on töötanud Rootsis viiulimeistrina üle 30 aasta. Ta on õppinud viiulimeistriks Leksands Folkhögskola Rootsis, omandades seal meistri sertifikaadi ning on Rootsi Viiulimeistrite Gildi juhatuse liige. Karin Grobel-Eneh omandas pillimeistri hariduse Suurbritannia ühes hinnatumas pillimeistrite koolis Newark School of Violin Making Craft. Pärast kooli lõpetamist on Grobel-Eneh töötanud Austrias, Londonis, Helsingis ja praegu omanimelises töökojas Tamperes. Ilkka Vainio alustas viiuli valmistajana 1970. aastatel oma isa pillimeister Risto Vainio käe all. Isa jälgedes õppis ta aastatel 1982–1985 mainekas Mittenwaldi koolis ning jätkas õpingud 1986. aastal tunnustatud meistri Etienne Vateloti stuudios Pariisis ja alates 1988. aastast Wolfgang Bunnageli juures Saksamaal.

Kui soovid samuti toetada Eesti noorte pillimeistrite arengut, saad annetuse teha siin https://pillifond.ee/toeta/. Samuti oled väga teretulnud kuulama, kuidas kõlavad sajandite vanused keelpillid – juba 26. märtsil toimub Tallinnas järgmine kontsert.

Sihtasutus Eesti Pillifond asutati 2015. aastal Kultuuriministeeriumi initsiatiivil AS Swedbanki, Eesti Rahvuskultuuri Fondi ning maestro Paavo Järvi poolt. Fondi asutamise ja tegevuse põhieesmärk on Eesti keelpillimängukultuuri rahvusvahelise konkurentsivõime tõstmine ja muusikute karjääri toetamine.

 

Fotograaf: Andres Teiss
Märksõnad: Heategevus, noored