Avalehele
Keskkond ja kukkur käsikäes: kontoritarbed

Keskkond ja kukkur käsikäes: kontoritarbed

“Keskkonna kolmapäev: keskkond ja kukkur käsikäes” artiklisari tutvustab viise, kuidas säästa nii raha kui ka keskkonda.

Kool on kohe-kohe lõppemas, aga suured inimesed peavad natuke aega veel ülikoolis või tööl käima. Tööaja ja puhkuse piirimail ongi parim aeg teha muudatusi kontoritarvete kasutuses. Alustada võib Ecosia otsingumootori kasutusele võtmisest, millega istutad puid. Too on veidi kehvem kui Google nt eestikeelsete tulemuste leidmisel. Samas, kui mul on vaja midagi Googlest otsida, lähen eraldi sinna. Kuid mis aitaks lisaks keskkonnale kontoritarvete pealt ka raha säästa?

Papist kiirköitjad

Kui sul on paberdokumente, mida on kohe kindlasti tarvilik säilitada, eelista papist kiirköitjaid. Kasutasin vanasti iga õppeaine jaoks kilekaante vahele pandud paberit. Milleks maksta 4€ ühe kutsikatega vihiku eest, kui sa saad sama rahaga enam kui pooled vajalikud vihikud. Kilekaantest keskkonnasõbralikum variant on kartongist kaaned, mida leiab kas vanavanemate kapist või Büroomaailmast. Üldiselt tasub aga alati otsida võimalust midagi korduv- ja taaskasutada.

Eelista digitaalseid dokumente

Säästa metsa ning säilita oma dokumente digitaalselt pilves. Välja prinditud dokumendid jäävad üldiselt seisma ja suurendavad kola sinu kodus. Mul on ülikooli esimestest aastatest hunnik paberile kirjutatud konspekte, milles on üsna keeruline orienteeruda. Olen endale planeerinud suveks eraldi aja, et nendega tegeleda ja vajalik info ümber kirjutada. Kui need oleks mul digitaalsel kujul, ei nõuaks see nii palju aega.

Eelista digitaalset kalendrit

Säästa märkmikke ja järgi oma kalendrit digitaalselt. Digitaalse kalendri eelised on näiteks meeldetuletused nii telefonis kui ka arvutis.

Kasuta digitaalset tegevuste nimekirja

Minu lemmik tegevuste nimekirja koostamise lehekülg on todoist.com, kus on võimalik oma tegevusi mugavalt kategoriseerida. Sellest, kuidas taoline tegevuste nimekiri enda jaoks efektiivselt tööle panna, kirjutasin lähemalt siin. Soovitan kindlasti Todoistis teha endale eraldi nimekiri asjadele, mida osta oleks vaja.

Mõõda enda aega digitaalselt

Oma ajakasutuse jälgimiseks kasuta Eesti ettevõtte Toggl rakendust. Aja jälgimisest Toggliga olen lähemalt kirjutanud siin.

Kasuta raamatukogu

Kui sul on tarvis midagi kooli või töö tarbeks lugeda, võta raamat võimalusel raamatukogust.

Prindi kahepoolselt

Lihtne ja loogiline: kahepoolselt printimine aitab säästa poole võrra paberit.

Kasuta korduvkasutatavat täitesulepead

Investeeri korduvkasutatavasse täitesulepeasse, mis peab hoolikal kasutamisel vastu terve sinu elu. Plastpastakad ummistavad sinu kodu ning lähevad elu jooksul rohkem maksma kui täitesulepea. Kui ostad keskmiselt 6 ühekordset pastakat aastas, siis teeb see 40 aasta jooksul kokku 240 pastakat. 18-eurone täitesulepea peaks sellisel juhul end ära tasuma umbes kolme aastaga. Mina sain oma uue täitesulepea sünnipäevaks, kuna näitasin kinkijale oma Todoisti nimekirja asjadest, mida päriselt vajan. Sulepead saab osta ka kasutatuna näiteks osta.ee-st alates 1.8€ eest.

Ära osta poest märkmepaberit

Märkmepaber ei pea olema imeilus. Minu märkmepaber sisaldab nt lambipirnide ja kaerahelveste pakkidest lõigatud tükke. Hoian seda ilusa mustriga väikses vaasikeses. Suuremateks sirgeldusteks kasutan paberit, mis on ühelt poolt täis kirjutatud ja teiselt poolt tühi.

 

Kuidas sina oma kontoritarvete pealt raha ja keskkonda säästad? Mida teed praegu ning mida saad edaspidi paremini teha? Liitu populaarse Facebooki grupiga #Kogumispäevik ja jaga oma kogemust ning ammuta teistelt väärt säästunippe!