Avalehele
Miks peaksin sõlmima kindlustuslepingu võimalikult noorelt?

Miks peaksin sõlmima kindlustuslepingu võimalikult noorelt?

Hiljutises Kuku raadiosaates “Kindlustusminutid“ andis Swedbanki riskikindlustuse valdkonnajuht Eleriin Reinmann praktilise ülevaate elukindlustusest ja õnnetusjuhtumikindlustusest: saates räägiti sellest, kellel oleks mõistlik kaaluda erinevaid kindlustusliike ning miks on mõistlik leping sõlmida pigem varem kui hiljem.

Kellele on elukindlustus mõeldud?

„Üldjoontes on elukindlustus vajalik neile, kellel on vastutus oma lähedaste ees,“ selgitas Eleriin. Kuigi elukindlustus ei saa kedagi tagasi tuua, saab sellega tagada, et kui pere peamine sissetulek surmajärgselt kaob, ei satu lähedased majanduslikesse raskustesse. Elukindlustuse eesmärk ongi kompenseerida sissetuleku kaotus lähedastele – ükskõik, millisel viisil inimene meie seast lahkuma peaks.

Loe veel: Naine mõistis lapse küsimuse peale elukindlustuse olulisust

Elukindlustus on mõistlik valik ka neile, kellel on laenukohustused, et vältida lähedastele lisakohustuse tekitamist. „Olukord, kus elukindlustust ei ole, kuid sissetulek väheneb ning laenukohustus on vaja tagasi maksta, on väga keeruline,“ lisas Eleriin.

Ent kui pikale perioodile peaks sissetuleku kindlustama? Riskikindlustuse valdkonnajuht tõdes, et kuigi ideaalis võiks kindlustada viie või isegi kümne aasta sissetuleku, siis Skandinaavias ja Balti riikides on tavaks pigem kuni kolme aasta sissetuleku kindlustamine.

Millal valida õnnetusjuhtumikindlustus?

Õnnetusjuhtumikindlustuse eesmärk on kaitsta oma sissetulekut ning vältida täiendavaid kulutusi juhul, kui peaks juhtuma õnnetus. Selle kindlustusega on võimalik tagada majanduslikud vahendid ka siis, kui sissetulek väheneb või õnnetuse tagajärjel täielikult.

Eleriini sõnul on õnnetusjuhtumikindlustuse peale mõistlik mõelda just nendel, kellel on suurem oht vigastustele. See puudutab inimesi, kes töötavad ametikohal, mis on seotud erinevate riskidega (näiteks ehitajad) või ka neid, kes on väga aktiivse eluviisiga ja tegelevad spordiga. Samas paneb Eleriin südamele, et õnnetus ei hüüa tulles ning ebaõnn võib tabada kõiki – sõltumata elustiilist.

Kuidas kujuneb elukindlustuse ja õnnetusjuhtumikindlustuse hind?

Kindlustusmaksete summa oleneb erinevatest komponentidest. „Üks osa on seotud vanusega – teame, et terviseriskid kasvavad vanusega, seega kasvab ka hind. Samuti mängivad rolli kindlustussumma ning inimese praegused terviseriskid. Soovitame sõlmida kindlustuslepingu võimalikult noorelt – siis kui tervis on korras,“ andis Eleriin nõu.

Elukindlustuse kalkulaator aitab arvutada kindlustusmakse orienteeruva suuruse.

Samuti ei ole soovitatav teha kindlustusleping lühikesele perioodile, sest kui tahta hiljem sõlmida uut lepingut, võib see tulla märksa kallim. Uue lepingu koostamisel tehakse ka uus riskianalüüs, mis tähendab seda, et nii vanuse tõus kui ka vahepeal juhtunud õnnetused- haigused tõstavad igakuiste maksete hinda. Samas on hea teada, et ühe lepingu vältel juhtunud õnnetuste pärast uut riskianalüüsi ei tehta ning leping sellest kallimaks ei lähe.

Kuula kogu saate “Kindlustusminutid” podcasti.

Märksõnad: Elukindlustus, Kindlustus