Avalehele
Minu säästmise teekond – Elli lugu

Minu säästmise teekond – Elli lugu

Artiklisari “Minu säästmise teekond” tutvustab Facebooki rahatarkuse grupi #Kogumispäevik aktiivseid liikmeid, kes räägivad, kuidas nemad oma eesmärkideni on jõudnud.

Olin vaikselt lugenud aasta Kogumispäeviku liikmete tegevusi ning teiste edusamme, kuid mulle tundus, et nendel osalejatel olid suuremad sissetulekud, kui meie perel. Võtsin ühendust ühe grupi vedaja Katiga ning avaldasin arvamust, et keegi võiks kajastada ka keerulisema majandusliku olukorraga perekonna raskustest välja tulemist.

Meie pere oli see, kes elas vaevu palgapäevast palgapäevani. Meil puudusid igasugused säästud ja olime sattunud korralikku laenude nõiaringi, sest hädavajalikke asjugi saime osta vaid järelmaksu abil. Iga suurem väljaminek, kasvõi lapse jalanõude lagunemine, oli selline pisike katastroof. Tundsin, et ma rohkem ei taha ja ei saa nii jätkata.

Otsus muuta enda elu

Otsustasin, et midagi peab muutuma. Jaanuaris 2019 lõin oma blogi, milles hakkasin siis oma teekonda kirja panema (ellilepik.blogspot.com). Otsustasin ühe aasta jooksul kaasa teha kõik Kogumispäeviku väljakutsed ja vaadata, kuhu see mind viib.

Alustasin eesmärkide seadmisest. Teen seda siiani iga aasta alguses. Nii panin kirja esimesed eesmärgid: maksta ära ligi tuhande eurone krediitkaardivõlg, koguda raha elektripliidi ostmiseks ja vältida uusi järelmakse, alustada meelerahu- ja hädaabifondi loomist. Esilagu sain meelerahufondi maksta iga kuu vaid 20 eurot. Hädaabifondi kiire loomine tundus olulisem eesmärk, sest selle eesmärk oli aidata just vältida krediitkaardi kasutamist või uute laenude võtmist.

Kui eesmärgid said paika, siis oli järgmine suur samm – vaadata üle oma kulud ja tulud. Nii sain teada, et kui ma püsin toidu ja muude igapäevaste kuludega eelarves, siis jääb mul üle 130 eurot, mille sain siis suunata laenude tagasi maksmiseks ning säästmiseks. Neljaliikmelise pere söögi eelarveks arvestasin näiteks 300-350 eurot, koos majapidamiskuludega kuni 400 eurot. Riiete, meelelahutuse, tervise jms eelarve rida mul eraldi ei olnud, vaid arvestasin kogu kuus kokku 100 eurot kõikide sedalaadi väljaminekute jaoks. Endale ma sel perioodil riideid praktiliselt ei ostnud, kuid kasvavad lapsed vajasid paratamatult aeg-ajalt uusi asju.

Eelarve pidamine

Eelarve pidamine ei tahtnud mul esialgu väga hästi õnnestuda, kuid 2021. aastal olen selle eraldi eesmärgiks seadnud ning kasutan eelarvestamisel ümbrikumeetodit. Iga kuu alguses panen kirja kõik eeldatavad kulud ning jagan raha ümbrikutesse. See meetod sobib  mulle seetõttu hästi, et ma näen konkreetselt, kui palju mul veel mingis kulugrupis veel raha alles on. Peale selle ütlevad rahatargemad inimesed, et sularahaga arveldades kontrollime oma oste paremini, sest raha on vahetuskaup. Me peame raha ära andma ja selle eest saame kauba vastu. Kaardiga makstes saame aga alati kaardi tagasi.

Vaatamata sellele, et mul eelarve täpne pidamine ei õnnestunud, suutsin kahe aastaga vabaneda 5000-eurosest laenukoormast. Selle õnnestumiseks pidin lisaks kokkuhoidlikule majandamisele leidma võimalusi ka lisaraha teenimiseks. Nii sai müüdud meile mittevajalikke esemeid, veidi omatehtud käsitööd ja korjatud metsamarju. Käisime suvel koos lastega hooajatöödel. Aegajalt sain ka teha mõnd erialast lisatööd.

Teine nipp, mis aitas laenud kiiremini nulli saada, oli “lumepallimeetod” – kui üks laen sai ära makstud, siis suunasin vabanenud raha järgmise laenu kiiremini ära maksmiseks. Kui laenud otsa hakkasid saama, siis suunasin üle jääva raha säästudesse.

Kõige olulisem on sellel teekonnal olnud oma eesmärke silme ees hoida ning selle nimel tegutseda ning jääda plaanile kindlaks. Isegi, kui vahel tekib soov, et võtaks kogutud rahast mingi summa ja ostaks midagi, millest olen ammu puudust tundnud, siis on tähtis keskenduda seatud eesmärkidele ja nende täitmisele. Muud soovid tuleb eraldi kirja panna ning planeerida, kust võiks tulla lisaraha nende ostmiseks või siis panna need kirja uue aasta eesmärkidesse.

Nüüdseks on mul harjumus seada konkreetseid eesmärke, pidada eelarvet ning meil on kogunenud juba puhvrid, mis aitaksid hakkama saada keerulisematel aegadel või suuremate ootamatute väljaminekute puhul. See teekond on olnud pikk ja keeruline, kuid see pingutus on olnud seda väärt, sest kui sa muretsed pidevalt raha pärast, siis pole sul piisavalt aega ega jaksu, et elust rõõmu tunda.

Rõõmsat rahaasjade korda seadmist!