Avalehele
November on parim aeg jõuluostude tegemiseks

November on parim aeg jõuluostude tegemiseks

Kuigi mõned jõuluostud jäävad alati viimasele hetkele, kipume me kiirustades tegema ebamõistlikke otsuseid. Selleks, et vältida detsembris emotsioonioste ning rahvarohkeid kaubanduskeskusi, alusta jõulukingituste varumisega juba praegu. See on ka hea võimalus oma kulusid hajutada. Mõtle oma lähedastele ning tee nimekiri kingitustest, mis neile rõõmu võiksid pakkuda. Ostetud kinkidele tasub alati kaaluda ka alternatiive — kui sul on aega ja annet, tee kingitused hoopis ise. Väärt idee on kinkida ka asjade asemel hoopis emotsioone või teha kogu perekonna nimel annetus mõnele heategevusorganisatsioonile.

Üha enam inimesi on viimase paari aasta jooksul avastanud enda jaoks ka e-poed, kus kohalike ja välismaiste poodide kaubavalik on mugavalt vaid mõne kliki kaugusel. Küll aga tasub silmas pidada, et novembrit-detsembrit peetakse ostupühadeks, mistõttu on mõistlik arvestada, et tarneajad võivad olla tavapärasest pikemad. Seega ole nutikas ning soorita oma ostud varakult, kasutades ära ka novembri suuremaid sooduskampaaniaid. Lisaks tasub üle vaadata, millised soodustused ja partnerpakkumised on sinu krediitkaardiga kaasa tulnud. Seda saab teha oma internetipangas.

Maailma kõige populaarsem ostupäev „Must Reede“ (Black Friday) langeb sel aastal 25. novembrile. Tegu on Ameerika Ühendriikidest alguse saanud aasta suurima ostupäevaga, mil nii kauplused kui ka netipoed on tulvil uskumatuid allahindlusi ja pakkumisi. Must reede on alati novembri viimasele neljapäevale järgneval reedel. Sellega avatakse jõuluhooaeg ning paljud inimesed ostavad oma jõulukingid just siis.

Nõuanne! Olgu pakkumine kui hea tahes, mõtle iga ost ratsionaalselt läbi, sest ka allahinnatud toode on kulutus mitte võit. Lisa nõuandeid ja häid ideid jõulukingitusteks leiad meie Kogumispäeviku grupist.

Annetamistalgud

Kui vajalikud jõulukingid saavad ostetud, siis 29. novembril on aeg võimaluse korral ka teistele head teha. Siis toimuvad Eestis annetamistalgud, mis said alguse 2012. aastal USAs just musta reede ostupühale vastukaaluks. Tegu on päevaga, mil kümned vabaühendused üle Eesti võtavad ette erinevaid tegevusi, et koguda annetusi ühiskondlike probleemide lahendamiseks ning kutsuda inimesi üles endale olulist valdkonda toetama. 2021. aastal koguti nii ühiselt üle 189 000 euro, et muuta Eesti elu veelgi paremaks. Talgupäeval on ka “Ma armastan aidata” keskkonnas tehtud annetustel palju suurem jõud, sest igale annetusele lisab oma panuse ka Swedbank.

Ole siiski valvas!

Swedbanki pangakaartide valdkonnajuhi Kaari Aasrandi sõnul levib suurte e-sooduskampaaniate ajal ka petuskeeme, mis kasutavad ära melu allahindluste ümber. Et e-poes ostlemine oleks turvaline, tasub meeles pidada järgnevat:

  • kontrolli enne ostu sooritamist kaupmehe tausta. Ära sisesta oma kaardi andmeid tundmatule lehele enne kaupmehe tausta kontrollimata;
  • kaalu, kas pakkumine on usutav! Uskumatult heade pakkumistega tuleks olla ettevaatlik. Kui huvi pakkuva kauba eest küsitakse tavahinnast kordades väiksemat summat, on see reeglina halb märk;
  • tee selgeks, kas kaupmees on era- või juriidiline isik. Selleks vaata, kelle pangakontole tuleb toote või teenuse eest raha kanda (eraisiku või firma arvele) ning kontrolli, kas ettevõte on äriregistrisse registreeritud. Kui müüjaks on eraisik, ei kehti tootele või teenusele seadusest tulenev kaitse ega laiene tarbija õigused. Lisaks ei saa eraisikult ostes probleemide korral Tarbijakaitseameti poole pöörduda;
  • iga usaldusväärse e-poe lehel peab olema põhjalik info kaupmehe kohta. Veebilehel peab kindlasti olema kirjas ettevõtte nimi, asukoht, e-posti aadress ja telefoninumber, kuhu saab probleemide puhul pöörduda;
  • veendu, kuidas saad kaupa tagastada. Veebipoe kodulehel peab olema selgesõnaliselt välja toodud ostuprotsessi kirjeldus: millised on ostja ja müüja kohustused ja vastutus, müügi- ja maksetingimused, tarneaeg, kohaletoimetamise võimalused. Kindlasti peavad olema välja toodud ka toote tagastamise tingimused. Eesti e-kaupmeeste tausta on võimalik uurida Tarbijakaitseameti kodulehelt;
  • eelista turvaliste internetiostude programmiga liitunud kaupmehi. Turvaliste internetiostude lahendused tagavad e-poodides ostmisel topeltkaitse. Programmiga liitunud kaupmeeste veebipoe lehtedelt leiad MasterCard SecureCode ja Verified by Visa märgised.
  • kui tehing peaks ebaõnnestuma või kaupmees eksib tehingu teostamise hetkel kokkulepitud tingimuste vastu, saad tehingu vaidlustada võttes ühendust oma kodupangaga.