Avalehele
Tormikahjude vastu aitab kindlustus

Tormikahjude vastu aitab kindlustus

Eesti suve lahutamatuks osaks on tormituuled ja äikesevihmad, harvad ei ole ka rahehood. Swedbanki riskikindlustuse valdkonnajuhid Liina Laks ja Eivo Kisand annavad nõu, kuidas oma kodu, isiklikke asju ja autot looduse põhjustatud kahjude eest kaitsta.

Vii lahtised esemed varju alla

Tugevate tuuleiilide tõttu on üsna tavapärane, et murduvad puud ja oksad kahjustavad vara. Kahju võib tekkida ka õue jäetud lahtiste esemete tõttu, mis tugeva tuulega lendu lähevad.

„Suviste tormide tõttu võib kahjujuhtumi põhjustajaks olla just aeda jäänud mööbel ja batuudid. Tugeva tuulega võivad nad leida tee naabri kasvuhoonesse või auto katusele,“ sõnas Swedbanki riskikindlustuse valdkonnajuht Liina Laks.

Seepärast on mõistlik tormi eel käia oma koduaias ringi ja vaadata, et lahtised esemed saaksid varju alla viidud, et need tuulega ära ei kaoks või kolmandatele isikutele kahju ei tekitaks. Sulgeda tasub ka uksed ja aknad ning mõistlik oleks vooluseadmed võrgust lahti ühendada, et neid pinge kõikumiste eest kaitsta.

Kuna tormikahjusid tuleb sageli ette, soovitame oma kodu kindlustada. Swedbankis saab ühe lepinguga kindlustada ehitise, koduse vara ja juhtumid, kui tekitad kahju teistele inimestele. Ehitiskindlustuse olemasolul taastatakse sinu kodu kindlustusjuhtumi korral sellisele kujule, nagu ta oli enne juhtumit. Kindlustus aitab ka siis, kui kahjustada saab sisseehitatud mööbel (nt köögimööbel), aed, värav, mänguväljak ja kuni 20 m² kasvuhoone. Swedbanki kodukindlustuse kohta saad lähemalt lugeda siit.

Ootamatuste vastu tasub oma kodu kindlustada ka korteriomanikel, kellel soovitame lepingusse valida ka vastutuskindlustuse, mis hüvitab kolmandatele isikutele tekitatud kahju. „Kõrgematel korrustel elavatel inimestel tasub mõelda vastutuskindlustuse kaitse ulatuse valimisel ka asjaolule, et näiteks veetoru purunemise tagajärjel võib lisaks alumise naabri korterile kahjustada ka mitu korrust allpool elava inimese vara ning nende kahjude likvideerimiseks vajalike tööde ja materjalide maksumus võib ulatuda tuhandete eurodeni,“ ütles Laks.

Eelmisel aastal hüvitas Swedbank loodusõnnetuste põhjustatud kahjusid 247 korral. Kokku hüvitas Swedbanki varakindlustus loodusõnnetuse kahjusid  422 127 euro ulatuses ning keskmise kahjuhüvitise suurus oli 1709 eurot. Suurim äikesekahjude eest välja makstud kompensatsioon oli 3663 eurot ning tugeva vihmasaju ja sellest tingitud üleujutuse kahjude eest oli suurim hüvitis 3284 eurot.

2017. aastal ulatus äikese poolt põhjustatud suurim kahjuhüvitis isegi ligi 12 000 euroni ning tugevast vihmast tingitud üleujutuse suurim kahjuhüvitis oli üle 52 000 euro.

Kuidas kaitsta sõidukit?

Selleks, et vältida kahjustusi sõidukile, mida võivad tekitada puudelt langevad oksad, tuulega lendu läinud esemed või muud ilmastikunähtused, soovitame auto garaaži parkida. Kui seda pole võimalik teha, tuleks sõiduk parkida võimalusel lagedale. „Kuigi võib tunduda, et rahe eest on sõiduk puu all rohkem kaitstud kui lagedal, tuleb arvestada, et tugeva tuule või pikselöögi tabamuse tagajärjel võib sõidukile langeda puult suuremaid oksi või koguni terve puu,“ ütles Eivo Kisand, Swedbanki liiklus- ja kaskokindlustuse valdkonnajuht.

Soojade ilmadega pole võõras ka vaatepilt, kus parkivatel sõidukitel on salongi ülekuumenemise vältimiseks jäetud aknad praokile või katuseluuk lahti. Lisaks kõrgemale varguseohule võib see aga teha karuteene äkitselt alanud vihma korral. Vesi võib kahjustada nii sõiduki interjööri kui elektroonikat.

Tugeva tormi ajal tuleb olla väga tähelepanelik ka liigeldes. Tugev sadu võib nähtavust piirata, mis teeb liikluses toimuva jälgimise raskemaks. Suurema vihmasajuga jõuab tänavatele ka tavapärasest rohkem vett, mis omakorda pikendab sõiduki pidurdusteekonda. Hoovihmaga tekkinud suuremaid lompe ja veetakistusi tuleb läbida ettevaatlikult, et vältida kahjustusi sõidukile või selle osadele.

Swedbanki kaskokindlustuse puhul on kindlustusjuhtumiks mistahes äkitselt toimunud ettenägematu sündmus olenemata sellest, milline ilm parasjagu õues on. Swedbanki kaskokindlustuse kohta saad pikemalt lugeda siit.

Tegutse kiiresti

Kui on tekkinud kahju kodule või sõidukile, tee enda poolt kõik, et kahju ei suureneks ning teavita viivitamatult sellest oma kindlustusandjat. Swedbanki kliendid saavad sellekohase avalduse esitada internetipangas.

„Teeme kõik endast oleneva, et hüvitamisprotsess oleks kiire ja muretu. Otsusest kahju hüvitamise kohta teavitame oma kliente hiljemalt kümne päeva jooksul alates kahju tekkimise asjaolude ja kahju ulatuse kindlakstegemisest ning kahjujuhtumi kohta kõigi selleks vajalike dokumentide saamisest,“ ütles Laks.

Kindlustust pakub Swedbank P&C Insurance AS. Tutvuge kindlustustingimustega aadressil www.swedbank.ee või lähimas Swedbanki kontoris. Vajadusel konsulteerige asjatundjaga.

Vaata lisaks: