Avalehele
Säilita rahu ning investeeri pikaajaliselt

Säilita rahu ning investeeri pikaajaliselt

Viimased paar päeva on olnud finantsturgudel väga närvilised. Kiire aktsiahindade kukkumine on muutnud investorid närviliseks ning pannud küsima, mis saab edasi? Möödunud aasta stabiilne ning järjepidev turgude tõus on asendunud väga volatiilsete liikumistega, kus paarist uudisest piisab investorite meeleolu muutmiseks.

Esmaspäeval langesid naftahinnad turu avanemise järel enam kui 30 protsenti pärast seda, kui Saudi Araabia alustas nädalavahetusel ootamatut agressiivset hinnasõda. Selle tulemusel langes toornafta hind viimase nelja aasta madalaimale tasemele. Müügi vallandas ebaõnnestunud OPEC-i istung eelmise nädala reedel, kus Saudi Araabia ja teiste riikide püüdlustele vaatamata otsustas Venemaa toodangu vähendamisest keelduda, sellele vaatamata, et koroonaviiruse levik on tekitanud ohu globaalseks pandeemiaks, mis on juba oluliselt vähendanud nõudlust nafta järele. Saudi Araabia vastusamm, oma tootmismahte oluliselt kasvatada, tuli turgudele täieliku üllatusena ja vallandas investorite  äärmiselt negatiivse reaktsiooni.

Tooraineturgude mõjukaimaid panku Goldman Sachs alandas oma Brenti hinnaprognoosi 30 dollarini barreli kohta teises ja kolmandas kvartalis ning hoiatas, et lähinädalatel võib barreli hind 20 dollarini langeda. Mõnede analüütikute arvates püüab Saudi Araabia oma sammuga Venemaad uuesti läbirääkimiste laua taha saada, et siis järgmisel OPEC-i istungil taas kokkulepe ühiseks toodangu alandamiseks saavutada.

Toornafta hind tõusis teisipäeva hommikul üle 7 protsendi, olles esmaspäeval teinud viimase 30 aasta suurima päevase languse. Venemaa riigieelarve on tasakaalus 40 dollarilise naftahinna juures, samas kui Saudi Araabia vajab palju kõrgemat hinda. Saudi Araabia eelarve puudujääk on juba 6,4 portsenti SKP-st. See tähendab, et mõlemad riigid ei saa väga pikka aega endale nii madalaid naftahindu lubada.

Esmaspäeva õhtul teatas president Donald Trump, et USA administratsioon valmistab ette meetmeid majanduse toetamiseks ja selle isoleerimiseks leviva koroonaviiruse puhangu vastu. Aasia aktsiaturud sulgusid teisipäeval korraliku plussiga. Ka Euroopa ja USA aktsiaturud lõpetasid päeva tugevalt, mis annab lootust, et paanikamüük on peagi läbi saamas.

Turgude lähitulevik ning soovitused

  • Lühiajaliselt jäävad turud väga volatiilseks ning neid mõjutavad ennekõike koroonaviiruse uudised ja naftahinnad.
  • IMF eeldab majanduse V-kujulist (mitte U- ega L-kujulist) taastumist. Varasemad viiruseepideemiad on majandust ja turge väga lühiajaliselt mõjutanud.
  • Viimastel aastatel kauplesid aktsiaturud olukorras, kus halvad uudised tähendasid häid uudiseid, kuna keskpangad pakkusid negatiivsete majandusuudiste korral alati lisastiimuleid. Seega halbade majandusuudiste saabudes aktsiaturud tõusid. Sama loodetakse ka sel korral ja keskpankade toele lisaks pakutakse eelarvepõhiseid toetusmeetmeid. Euroopa Keskpanga järgmine koosolek toimub juba sel neljapäeval.
  • Sõda naftahinna pärast on tõenäoliselt lühiajaline ja taktikaline. Selle kriisi kõige tõenäolisem tulemus on valulik protsess, mis kestab mitu nädalat või kuud, kuni hinnad langevad piisavalt madalale ja mingisuguse kompromissi saavutamine toodangu piiramise osas muutub võimalikuks.
  • Aktsiate hinnad on aasta algusega võrreldes palju atraktiivsemaks muutunud, mis võib pärast koroonaviiruse taandumist turgudele kergendusralli tuua. Hiljutised arengud viiruse leviku osas Hiinas annavad lootust, et hullem on seal juba möödas.
  • Tehnilised näitajad viitavad, et aktsiaturud on koroonaviiruse uudistele üle reageerinud, aga me eelistame veel veidi oodata, et meie poolt juhitavate mandaatidega portfelle rebalansseerida.
  • Praegune olukord turgudel ei ole midagi erakorralist – lühiajalised korrektsioonid on finantsturgude tavapärane loogika, lihtsalt korrektsioonid algavad ootamatult ning väga erinevatel põhjustel.
  • Ajalugu on ilmekalt tõestanud, et finantsturgudel on võime alati taastuda ning varem või hiljem jätkavad väärtpaberite hinnad kasvamist. Meie soovitus investoritele on ilma paanikata järgida enda poolt valitud investeerimisstrateegiat.
  • Lõpetuseks on hea meelde tuletada vana ja end korduvalt tõestanud fakti – regulaarne investeerimine on üks parimaid riskide alandamise viise.
Märksõnad: Aktsiaturg, Investeerimine