Avalehele
Sellel aastal peaks hinnatõus mõnevõrra aeglustuma

Sellel aastal peaks hinnatõus mõnevõrra aeglustuma

  • Hinnatõus ulatus nii detsembris kui 2018. aastal tervikuna üle 3 protsendi.
  • 2019. aastal peaks inflatsioon mõnevõrra aeglustuma, kuna energia hinnatõus pidurdub ja alkohoolsetele jookidele kehtestatud aktsiisimaksud ei tõuse.

Eluase kallines kütte ja üüri hinnatõusu tõttu

Tarbijakorv kallines nii detsembris kui 2018. aastal tervikuna 3,4 protsendi võrra. Kõige rohkem panustas hinnatõusu eluase. Tõusid elektri ja teiste energialiikide nagu puidu, gaasi jm hinnad. Kõrget elektri hinda ennustavad tulevikutehingud ka selle aasta alguseks, kuna külm ilm suurendab nõudlust. Lisaks elektrile ja küttele kerkis üüri hind.

Mootorikütuste hind tõusis üle-eelmise aasta detsembriga võrreldes tagasihoidlikult. Samas nafta hind odavnes detsembris maailmaturul nii USA dollarites kui eurodes arvestatuna. Nafta pakkumine püsib tugev, samal ajal kui nõudluse kasv aeglustub. Tootmismahtude vähendamise kokkulepe OPECi ja Venemaa vahel peaks nafta hinna edasist langust pidurdama. Swedbanki hinnangul püsib nafta hind sel aastal umbes samal tasemel kui 2018. a.

Toiduainete hinnatõus on viimasel kahel kuul olnud üsna tagasihoidlik. Kõige rohkem on kallinenud köögiviljad tänu põuasele suvele. Aktsiisimaksude tõus kergitas alkoholi ja tubaka hindu.

Teenuste hind kasvas oluliselt

Hindu tõstab lisaks tugevale nõudlusele ka ettevõtete kulude kasv. Tööjõu kallinemine survestab eriti teenuste pakkujaid, kuna seal on tööjõu osakaal kogukuludes suurem.  Kaubad kallinesid detsembris aastaga 2,1%, aga teenused koguni 5,9%. Viimast mõjutas detsembris oluliselt volatiilsete lennukipiletite hinnatõus. Lisaks meelelahutusele on aga kallinenud ka haridus ja tervishoid, eriti hambaravi.

2019. aastal peaks inflatsioon mõnevõrra aeglustuma

Inflatsioon aeglustub Swedbanki hinnangul eelmise aasta 3,4 protsendilt 2,8 protsendini sellel aastal. Hinnatõus on väiksem, kuna energia hinnatõus peatub ja alkoholi aktsiisitõus jääb ära.