Avalehele
Miks alustada investeerimisega nüüd ja kohe?

Miks alustada investeerimisega nüüd ja kohe?

Aasta algus on alati hea aeg seada paika eesmärgid. Miks mitte anda üks tõesti pidav ja väga kasulik uusaastalubadus – teha rahatargemaid otsuseid ja jõuda päris esimese oma investeeringuni? Ära muretse, see ei ole nii keeruline, nagu võid ehk arvata! Räägin kohe lähemalt, millised on investeerimise plussid ning milliste nutikate sammudega saad oma raha kasvatamisega alustada.

Miks alustada investeerimisega?

See on üks peamisi viise kaitsta raha inflatsiooni eest. Inflatsioon on raha väärtuse langemine, millest tulenevalt tõusevad kaupade ja teenuste hinnad. Lihtne näide: kui panid 2019. aastal enda hoiukontole 100 eurot, siis tänaseks on selle summa ostujõud vähenenud. Samaväärse ostujõuga säästusumma oleks umbes 124 eurot. Kui plaanisid selle raha eest osta endale 100-eurosed jalanõud, peaksid täna nende eest välja käima oluliselt rohkem.

Tulevikus saad oma ajas rohkem vabadust. Motivatsioon, miks investeerida, on igal inimesel erinev. Üheks mõjuvaks motivaatoriks võibki olla vabadus – investeeringud aitavad justkui tulevikus endale vaba aega osta ning annavad võimaluse tegeleda asjadega, mis Sulle tõsiselt meeldivad, on see siis näiteks reisimine või hobidega tegelemine.  

Liitintress mängib sinu kasuks. Intress on teadupärast see summa, mida maksad pangale, kui võtad laenu, aga intressi saad ka enda kasuks tööle panna – kasutada liitintressi võimendust. Liitintress tähendab seda, et juba teenitud tulu hakkab omakorda tulu teenima. Mida pikem on aeg, seda rohkem liitintress mõjule pääseb. Näiteks kui investeerid 100 eurot tootlusega 10% aastas, siis aasta lõpuks on Sul 110 eurot. Kui suunad selle uuesti kasvama, siis hakkab see 110 eurot omakorda 10% teenima, kasvades aasta pärast 121 euroni ning viie aasta pärast on sajast eurost saanud liitintressi mõjul juba 161 eurot.

See annab varale võimaluse kasvada. Tunned muret, mida teha oma kogutud säästudega, kui inflatsioon pürgib kõrgustesse ja raha trükitakse aina juurde? Raha paigutamine aktsiatesse, fondidesse jms aitab seda seevastu kasvatada.

Kuidas investeerimisega algust teha?

Kõigepealt sea endale eesmärgid. Pane kirja, mille jaoks Sa tahad raha säästma ja koguma hakata. Kui jääd hätta, võta appi SMART-mudel: eesmärk peab olema konkreetne, mõõdetav, saavutatav, asjakohane ja ajaliselt piiritletud.

Pane kirja tulud ja kulud – hakka eelarvet pidama. Eelarve annab ülevaate, milline on tegelikult Sinu rahaline seis: kui suured on regulaarsed sissetulekud ja väljaminekud ning mille arvelt saad vajadusel kulutusi kokku tõmmata. Eelarvet oleks hea koostada kuu kaupa.

Hoia kokku ja kogu. Mõtle rahalised otsused läbi ja hoia silm peal oma tarbimisharjumustel. Vahel võid ka mõelda, mitu tundi peab tööd tegema, et seda konkreetset asja osta ning kas see on seda väärt. Mõtle sellele, mida tegelikult vajad, mitte sellele, mida saad endale lubada. Kui suudad vajadusi ja soove eristada ning tarbida vajadustest lähtudes, siis jääb Sulle rohkem vaba raha kätte ja säästupuhver aina suureneb. Investeerida võiksid ainult seda raha, mis jääb üle säästupuhvrist ning mida Sa igapäevaselt ei vaja. Seega võiks investeerimisega algust teha siis, kui Sul on umbes kolme kuu kulutuste puhver olemas.

Otsi lisaraha teenimise võimalusi. Regulaarsest sissetulekust saab säästa vaid mingi protsendi (vähemalt 10%), aga lisasissetulekutest palju rohkem. Kui soovid investeerimiseks rohkem raha tekitada, otsi sissetulekute suurendamise võimalusi.

Alusta investeerimisega nüüd ja kohe! Regulaarselt ja pikaajaliselt investeerides ei pea muretsema ajutiste majanduslanguste pärast.

Kui soovid rohkem nõuandeid, kuidas säästlikumalt elada, koguda ja investeerida, liitu Eesti suurima rahatarkuse grupiga #Kogumispäevik ning vaata ka Swedbanki Investeerimiskooli videoid!