Avalehele
Valuutaülevaade

Valuutaülevaade

Turud selgelt alahindasid USA presidendiks (taas)valitud Donald Trump’i tahet jõustada oma valimislubadused. Tasapisi hakkab selguma, et USA uue administratsiooni poliitikal võib olla oluline mõju paljude riikide majanduse käekäigule, intressidele ja valuutadele. Praeguse seisuga tundub, et USA tollitariifid võivad tulla isegi lubatust kõrgemad ning laiapõhjalisemad. See võib omakorda kaasa tuua globaalse majanduskasvu olulise  aeglustumise ning uue inflatsioonilaine. Tollitariifide ja tarneahelate muutuste mõju majandusele on keeruline täpselt prognoosida, sest sageli võivad kaudsed mõjud olla isegi määravama tähtsusega. Samuti ei selgu lõplikud tariifid veel niipea ning määramatust on jätkuvalt liiga palju. Sellises olukorras oleks võimaluse korral parim taktika jääda äraootavale seisukohale. Ees on aga ootamas veel otsused eelarve ja maksualandamiste osas, mis omakorda suurendavad määramatust.

USA dollar

Lühiajalises plaanis võime näha veel dollari mõõdukat tugevnemist, mis oli ka varasema „mõõdukate tollitariifide“ baasstsenaarium. Pikemas vaates (alates 6 kuud) sõltub palju sellest milline tariifide tagajärg jääb domineerima – kas väiksem kasv või kõrgem inflatsioon? Praegu nähakse suurema probleemina võimalikku majanduslangust, mis tähendaks tulevikus ka nõrgemat dollarit. Juhul kui inflatsioon ei välju kontrolli alt, siis on oodata ka Föderaalreservi intressikärpeid ning tõenäoliselt intressierinevus Euroopaga väheneks. Teiselt poolt on ka Eurotsooni eelarvereegleid lõdvemaks lastud ning see omakorda tähendab pikemas plaanis veidi kõrgemat inflatsiooni ning intresse. Juhul kui USA  majanduskasv ja intressid Euroopaga tasanduvad, siis väheneb ka dollari atraktiivsus investorite silmis. Valimislubadused sisaldasid ka suuremahulisi maksusoodustusi, mis võetakse ette ilmselt koos eelarve menetlemisega. Lubatud maksude alandamised suurendaksid oluliselt eelarve defitsiiti, millega kaasneks ka riigi võlakoormuse kasv. Majanduses leiaks see aga väljundi kõrgema inflatsiooni ja intresside näol. Üldiselt samaaegne majanduskasvu aeglustumine ja inflatsiooni kiirenemine ei ole hea kombinatsioon, sest sellisel puhul on keskpanga ja valitsuse võimalused sekkumiseks väga piiratud. Pikemas plaanis näeme dollarit mõnevõrra nõrgenemas, kuid määramatust on veel liiga palju ning tulevikuprognoosid võivad kiiresti muutuda.

Rootsi kroon

Viimaste aastate rekordiliselt madalatest kursitasemetest on SEK suutnud end loodetavasti lahti rebida. Ilma kaubandussõjata oleks Rootsi kroonil ilmselt rohkem tugevnemispotentsiaali, sest avatud majandusega Rootsile on tariifidel kindlasti negatiivne mõju olemas. Samas on Rootsi võrreldes Eurotsooniga ilmselt vähem sõltuv kaubandussuhetest USA-ga. Madalamad kasvuootused ning mõõdukas inflatsioon võimaldavad Rikspangal veelgi intresse alandada, kuid see ei tohiks krooni oluliselt nõrgestada. Rootsi riigi tugev rahandus võimaldab vajaduse korral majandust stimuleerida, pakkudes kroonile selles rahutus maailmas mõningast tuge. Sellegipoolest tasub korrata, et SEK on edaspidi tavapärasest volatiilsem.

Norra kroon

Pikemas vaates tundub Norra kroon olema väga odav. NOK kaupleb praegu oma viimaste aastate ja ka kogu ajaloo madalaimate tasemete läheduses ning on praegu 50% nõrgem oma 10 aasta tagusest tasemest. Tavapäraselt liiguvad NOK ja SEK paarisrakendis, kuid praegu on Norra kroon selgelt mahajääja rollis ning seda ka vaatamata kõrgematele intressitasemetele võrreldes Rootsi ja Euroalaga. Osaliselt võib kõrget inflatsiooni seletada ka nõrga NOK-ga, mis on võimendanud importkaupade hinnatõusu. Norra kroonile avaldab survet ka madal nafta hind, mis praegu asub oma viimaste aastate kauplemisvahemiku alumises ääres. Norra kohalik võlakirja- ja aktsiaturg on vähese likviidsusega, mistõttu pensionifondide ja investorite rahavood on suundunud Norrast väljapoole, peamiselt USA väärtpaberitesse, kuid praegused nihked USA majanduses võivad soosida peatset investorite naasmist Norra turgudele. Kindlasti Norra krooni kõrge volatiilsus kestab veel mõnda aega, aga arvestades madalat lähteplatvormi ning suhteliselt head majandusseisu, siis pikemas plaanis võiks NOK olla siiski mõõdukalt tugevnev valuuta.

Swedbanki valuutade hinnasihid

Hinnasihid kuupäevaga 28.04.2025.

Käesolevat teavet ei tohiks käsitleda investeerimissoovituse või- nõustamisena ega kutsena osta või müüa väärtpabereid või teha muid tehinguid.

Märksõnad: Investeerimine