Avalehele
5 rahaga seotud õppetundi

5 rahaga seotud õppetundi

31.03.2025

Raha mängib meie elus olulist rolli. Oskus mõistlikke rahalisi otsuseid vastu võtta aitab ühelt poolt tugevat materiaalset põhja kindlustada, aga ka luua tasakaalu vaimses ja füüsilises heaolus. Siin on viis Eesti suurima rahatarkuse grupi Kogumispäevik liikmete rahaga seotud õppetundi ja kogemust.

1. Raha on vahend, mitte eesmärk omaette

Kogumispäeviklased teavad, et raha on vahend, mis aitab saavutada eesmärke, olgu selleks kindel tulevik, vabadus teha meelepäraseid asju, hea tervis või midagi muud.

„Elasin aastaid vaid raha nimel, koonderdasin ja jätsin lähedased unarusse ning ei leidnud nende jaoks aega. Tasakaal oli täiesti paigast ära ning eesmärk oli ainult raha teenida, aga mul puudus laiem eesmärk, mida teenitud rahaga teha või kuidas selle abil pere elujärge toetada. Mul läks väga kaua aega ning sekkuma pidi spetsialist, et sellest mustrist välja tulla ja elule teine väljund leida, “ jagas üks grupiliige kogemust.

2. Sea eesmärgid ja vaata neid aeg-ajalt üle

Arukas raha planeerimine algab eesmärkide seadmisest. Sea endale rahalised eesmärgid, analüüsi tagantjärele, kuhu on raha kulunud, ning alusta siis eelarve koostamisega. Kord aastas on mõistlik planeerida aasta eelarvet, sest nii väldid ootamatusi ja liigud pika sammuga eesmärgipäraselt.

„Ma teenisin hästi, aga iga kuu lõpus tekkis olukord, kus mul jäi rahast puudu. Ma ei suutnud seda endale tunnistada, sest palk oli väga konkurentsivõimeline. Võtsin endale nõustaja, vaatasime rahaasjad samm-sammult üle ning nüüd on eesmärgiks igal palgapäeval maksta kõigepealt endale. See toimib, säästupuhver on suurem kui kunagi varem,“ kirjeldas grupiliige.

3. Ela oma võimaluste piires või veidi alla võimete

Kogumispäeviklaste arvates on üks suuremaid eksimusi elamine üle oma võimete. Tüüpiline eestlane tahab olla ikka naabrist parem. Kiirelt muutuv tarbimisühiskond ja igapäevane reklaamide üleküllus võivad ahvatleda ostma ja tarbima asju, mida tegelikult tarvis ei ole.

Niisiis on hea mõte lõpetada raha raiskamine asjadele, mis ei loo püsivat väärtust, ning keskenduda sellele, mis on oluline ja vajalik. „Kui 100-eurone jakk on hinnatud 50 euro peale, siis tundub, nagu oleksid 50 eurot võitnud. Tegelikkuses oled aga kulutanud raha, mitte teeninud imetabasel kombel 50 eurot,“ selgitas üks grupiliige. „Ma kasutan nippi, et kui näen poes midagi, mida tahan osta, siis seedin seda päeva-kaks ning kui mõte on veel kuklas, siis lähen ja ostan selle ära. Nii jääb tegemata enamik uitoste.“

4. Säästa parema homse nimel

Säästmine ei ole ainult luksus, vaid vajalik harjumus, mis kaitseb ootamatuste korral. Kui on piisavalt raha varuks, väldid kiireloomulisi ja läbimõtlemata otsuseid. Mõistlik on varuks hoida vähemalt kolme kuu sissetulekute suurune summa, et jalgealune kindlustada.

Kogumispäeviklased rõhutavad, et lisaks tuleks mõelda kaugemale tulevikule. Millist elustandardit soovid säilitada pärast pensionile jäämist? Kuna riiklikust pensionist ei pruugi elukvaliteeti säilitamiseks piisata, siis oleks hea ka ise pensioniks koguda.

5. Tekita turvavõrgustik

Kogumispäeviklased on välja toonud, et kõige rohkem kahetsetakse tegemata jäänud asju. Arvatakse, et minuga ei juhtu. Kuid kõigiga võib juhtuda. Loo seljatagune, mis pakub võimalike ootamatuste või elumuutuste korral kindlust. Hea on hoida kogu vara ootamatuste eest kaitstuna. Lisaks kanna hoolt oma tervise ja lähedaste eest.

„Mul on kogemus, kus kindlustus ei olnudki enam valmis kindlustust pakkuma kõikide kaitsete osas, sest kindlustuslepingu sõlmimine jäi aega, kus olid juba tervisega seotud probleemid ilmnenud. Elukindlustus tuleks sõlmida tõesti esimesel võimalusel,“ jagas grupiliige.