Pealtnäha väikese kriimu parandus võib maksta autojuhile tuhandeid eurosid
Autoga väljasõidul võib tahes tahtmata tulla ette väiksemaid õnnetusi, mille käigus saab neljarattaline kriimustada või isegi mõne suurema kahju. Esmapilgul väikese iluveana tunduva kriimu taga võib tegelikkuses peituda suurem kahjustus, mis vajab kulukat parandust.
Nii juhtus näiteks Joosepiga, kes sõitis sel suvel sõbrale maakoju külla. „Olime just kohale jõudnud, tagurdasin parasjagu aias autoga, püüdes seda parkida võimalikult ruumisäästlikult, kui järsku kuulsin pauku. Tulin autost välja ja nägin, et olin tagurdanud lauda varikatuse madala serva vastu,“ rääkis ta.
Varikatus oli üsna madal ning paiknes pimedas kohas, mida polnud tahavaatepeeglist näha. Lisaks puudus autol 360° pööratav tagurduskaamera ning häälsignaal, mis annaks märku lähenevast objektist.
Esmapilgul tundus Joosepile, et tegu on vaid välise kriimustusega, kuid tegelikult oli kokkupõrge löönud tagaluugi kinnituskoha viltu ning kogu auto tagaluuk vajas vahetust. Lisaks olid kannatada saanud tagaluugi hinged, mis muutis paranduse oodatust palju kallimaks. Kuna auto oli ka heledat värvi, paistis kriimustus pealekauba ka hästi välja. Remonditöökoja kalkulatsiooni kohaselt oli taastamistööde summa kokku ligikaudu 1400 eurot.
Õnnetus läks maksma vaid 200 eurot
„Kuna kasutan autot igapäevaselt ning tihti ka pikemateks autoreisideks, oli mul lisaks kohustuslikule liikluskindlustusele sõlmitud ka kaskokindlustus. Tänu sellele pidin tasuma vaid omavastuse ehk ligi 200 eurot,“ selgitas Joosep. Kuigi tavaliselt arvatakse, et väikeste kriimude korral pole kaskost abi, sest parandus võib olla soodsam kui omavastutus, siis alati see nii ei ole. „Pealtnäha väikse kriimu taga võib olla sarnaselt Joosepi juhtumiga hoopis tõsisem probleem, mis vajab mitu tuhat eurot maksvat parandust. Sellisel juhul on kasko auto omaniku suurim abimees,“ ütles Swedbanki kaskokindlustuse valdkonnajuht Aleksei Žemkov.
Kaskokindlustuse suur eelis on abi ootamatutes olukordades, sest kindlustus aitab inimest kahju tekkimisel, olenemata sellest, kes õnnetuse põhjustas. „Kuigi kaskokindlustuse korral tuleb õnnetuse juhtudes tasuda enamasti omavastutus, ei saa seda summat võrrelda kogu remondi kuluga. Enne kindlustuslepingu sõlmimist on kasulik üle vaadata, milliseid kahjusid hüvitatakse, millistel juhtudel peab omavastutust maksma ja kui suur on omavastuse summa,“ rääkis Žemkov.
Ööpäevaringne autoaabi aitab kodus eemal olles
Oma juhtumile mõeldes tõdeb Joosep, et kuna tema jaoks oli hoov võõras ja üsna kitsas, võinuks kokkupõrke vältimiseks tagurdamisel paluda abi. „Siiski usun, et ükskõik kui tähelepanelik olla, tuleb ikka sarnaseid juhtumeid ette. Mõni nurk jääb märkamata või mõni põõsas või puu varjab suvel vaatevälja. Õnneks hoidsin tänu kaskokindlustusele suure summa remondikuludelt kokku,“ rääkis Joosep.
Žemkovi sõnul võib väljasõitudel olla kaskokindlustusest palju abi. „Kodust eemal olles on abi sageli kaugel. Kui näiteks autol puruneb rehv, kütus lõpeb otsa või ununevad võtmed sõidukisse luku taha, on Swedbanki kaskokindlustuse korral võimalik kutsuda appi ööpäevaringne autoabi. Vajadusel tuuakse kütust või transporditakse sõiduk lähimasse remonditöökotta,“ selgitas ta. „Samuti on võimalik kahjujuhtumi tagajärjel kahjustada saanud klaasid, välispeeglite klaasid, katuseluugi ja panoraamkatuse parandada või välja vahetada omavastutuseta.“