Avalehele
Kuidas mõjutas eriolukord tuntud blogijaid ja nende sissetulekuid?

Kuidas mõjutas eriolukord tuntud blogijaid ja nende sissetulekuid?

20.05.2020

Märtsi keskpaigas välja kuulutatud eriolukord on kõigi ellu toonud muudatusi. Sellest, kuidas need kuud on rahakotile mõjunud ja milliseid uusi võimalusi on see avanud, rääkisid populaarse rahatarkuse grupi #Kogumispäeviku Facebook live’is tuntud blogijad Anna Lutter, Gethel Burlaka ja Illimar Pilt.

Juba poolteist aastat laste kõrvalt kodust töötanud Pilt sõnas, et elukorralduses pole ta suuri muutusi täheldanud, kuid tal avanes mõneti üllatav võimalus oma kogemusi ja teadmisi rakendada. „Ettevõtjad pöördusid mu poole ja küsisid, kuidas laste kõrvalt kodust töötada,“ ütles ta ning lisas, et on viimastel nädalatel õpetanud väikeseid gruppe vanemlikku läbipõlemist vältima.

Kriis Lutteri sissetulekute suurust küll ei muutnud, kuid mängis ringi tuluallikad. Kuna kahest ettevõttest ühe tegevus – peoteenuste pakkumine – on praegu võimatu, on Lutter varasemast rohkem keskendunud teise ettevõtte alt käsitöötoodete müügile. „Olen ära kasutanud juba olemasolevat ja varem üles ehitatud e-poodi ning katsunud leida uusi võimalusi, kuidas seda veel paremaks teha,“  sõnas ta. „Samas tunnen ka, et teise ettevõttega on palju tasustamata tööd ja tuleb pingutada veel rohkem selleks, et inimesed ka pärast eriolukorda mäletaksid, miks nad peaksid minu juurde tulema.“

Burlaka tunnistas, et tuli paar nädalat enne eriolukorda oma palgatöölt ära: „Õnneks on Kogumispäevikuga tekkinud väike säästupuhver, mis seda võimaldab.“ Viimasel ajal on ta keskendunud iseendale: „Kriis on õpetanud, et kõige parem on toetuda iseendale. Kui sa kaotad palgatöö, siis ei saagi sa enam midagi teha. Ettevõtjana jääb sul ikkagi võimalus oma tegevusi ringi mõelda. Olen aina rohkem mõelnud ettevõtlusega alustamisele.“

Kriis ja raha säästmine?

Keerulisel ajal aitab rahaasjadel kõige paremini silma peal hoida eelarve, kinnitavad Lutter, Pilt ja Burlaka kui ühest suust ning lisavad, et vähem oluline ei ole säästupuhvri kogumine. „Kui ikka kõik üles märgid, siis ei kao raha müstiliselt ära,“ ütles Pilt.

Kodune olukord pole siiski tingimata aidanud blogijatel varasemast rohkem säästma hakata. Teise ringi poode regulaarselt külastanud Burlaka märkas oma eelarvet analüüsides, et kaupluste sulgemise järel on ta sisseostude arvelt säästnud, kuid samas on toidule kuluvad summad mõneti suurenenud. „Võib-olla selle pärast, et ma teen kõik sisseostud ühest kohast ega käi enam soodustuste järgi erinevates poodides?“ oletas ta. Ka Lutteri sõnul on toidukulutused eriolukorra ajal kasvanud: „Varem said lapsed lasteaias süüa, aga nüüd kulutan väga palju aega süüa tehes,“ sõnas ta. „Ajalist ressurssi on keeruline selle kõrvale arvutada.“

Blogijate sõnul on märgatav kokkuhoid meelelahutuse arvelt, sest kinod, teatrid ja ülejäänud asutused on suletud ning tegevust tuleb leida kodustes tingimustes. „Selle asemel, et osta kodusisustust, olen hakanud ise meisterdama. See on ka meelelahutus,“ ütles Burlaka.

Samas võib kujunenud olukorral olla ka vastupidine mõju „Mul on sõidukulud suuremaks läinud, sest vaba aega on rohkem ja nüüd saab uusi kohti avastamas käia,“ ütles Pilt.

Ent õnneks on säästukohti teisigi. Näiteks arvab Pilt, et eriolukorra tõttu kordades kasvanud veebipoodide kasutamine kujuneb tugevaks harjumuseks ka edaspidi ja see aitab mõneti kokku hoida. „Netis ei tee nii kiirelt emotsioonioste. Enne ikka uurid pikemalt seda toodet.“

Kasuta kriisi ära

„Kriis on aeg loovalt mõelda. Ära tegele ainult säästmisega, leia hoopis viis raha juurde teenimiseks,“ innustas Lutter. „Kriis aitab sul loovalt läheneda oma potentsiaalsele ettevõttele. Võib-olla saad sellest uusi ideid.“

Aina levinum on, et inimesed tegutsevadki mitme valdkonnaga ja ettevõtlusega, kuid selle juures on kriitilise tähtsusega hoida kas või väikese koormusega töökohta: „See palk aitab arved ära katta,“ ütles Lutter, kes ettevõtluse kõrvalt töötab õpetajana.

 

Kui soovid rohkem nõuandeid, kuidas säästlikumalt elada, raha koguda ja investeerida, liitu #Kogumispäevikuga ja kuula Kogumispäeviku podcaste.