Ettevõtja Liina Noormets: kuidas muuta oma hobi ettevõtteks?
Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse poolt läbi viidud värskest uuringust selgus, et viimase aasta jooksul oma äri on proovinud alustada iga viies Eesti elanik. Nendest pooltel ehk igal kümnel on toimiv ettevõte ka praegu.
Oma äri loomise peale on mõelnud, kuid pole seni seda teinud koguni 40% elanikest. Sama palju inimesi ei tunne huvi ettevõtlusega alustamise vastu. Elanikud vanuses 18-34 paistavad silma suurima huviga – koguni 60% nendest vastas, et on kaalunud oma äri loomist.
Hobi, mis sai alguse varajasest lapsepõlvest
Nii kaua kui ma mäletan on mul alati olnud kirg kunsti ja käsitöö vastu. Umbes 6-aastaselt avastasin kodust õmblusmasina ja see pakkus mulle suurt huvi. Hakkasin suure innuga masinat uurima ja kasutama. Alguses õmblesin lihtsamaid asju, näiteks padjapüüre ja hiljem juba nukkudele uusi riideid.
Unistus oma ettevõttest küpses pikalt
Teadmine, et tahan saada ettevõtjaks, on mul olnud juba teismeeast saati. Ammutasin inspiratsiooni internetist erinevatelt käsitöö lehtedelt ja otsisin ideed, mis mind sütitaks. Ühel päeval nägin beebisusside pilte ja need olid nii armsad, et otsustasin ka ise neid disainima ja õmblema hakata. Sealt tekkis juba unistus luua terve lasteriiete kollektsioon.
Kogu inspiratsiooni teiste ettevõtjate lugudest!
Unistus lasteriiete kollektsioonist oli mul mõtteis juba paar aastat. Juhuse tahtel sattusin naisinvestorite klubi üritusele, kus üheks esinejaks oli lasteriietega tegeleva ettevõtte juht. Ta jutustas loo, kuidas tema jõudis oma ettevõtte loomiseni. Mul tekkisid teda kuulates külmavärinad, sest see lugu oli justkui minust! Sel momendil teadsin, et pean oma unistuse realiseerima ja muutma hobifaasis oleva õmblemise päris ettevõtteks.
Väljakutsed
Suurimaks väljakutseks seni on olnud tehnilist laadi teemad. Näiteks kodulehe ja e-poe tegemine. Kuna olen alustav ettevõtja, ei ole mul palju finantse ja seetõttu proovin võimalikult palju ise ära teha. Kodulehe ja e-poe tegemine võttis mul aega koguni paar nädalat, kuna tehnilisi detaile on seal ohtralt. Olen eesmärgiks võtnud oma toodete müümise ka mujale Euroopasse. Seega järgmiseks suuremaks väljakutseks saab kindlasti olema koostööpartnerite leidmine.
Ära mõtle pikalt, vaid tegutse!
Tean paljusid, kes soovivad ettevõtlusega tegeleda, kuid üheks levinud väiteks on see, et ei ole head ja originaalset ideed. Kõigepealt võiks mõelda enda hobidele ja esitada küsimus: „millega ma igapäevaselt tegeleda tahaksin, isegi siis, kui ma ei saaks selle eest palka?“ Seejärel tuleks oma ideest rääkida ja mitte karta, et keegi Sinu idee ära varastab. Tuleb usaldada enda visiooni. Nii toimides saab oma ideele juba algfaasis palju konstruktiivset tagasisidet ja kõva häälega unistuste väljaütlemine paneb väikese kohustuse ka endale, et pead idee ellu viima!
Soovitused ettevõtlusega alustamiseks
- Leia äriidee. Mõtle, kas saaksid kasutada juba olemasolevaid ressursse – Sinu oskused, kogemused ja kontaktid on väärtuslikud. Äriks võid muuta ka oma hobi – kui tegeled fotograafiaga, valdad väga heal tasemel võõrkeeli või tegeled veebikujundusega, võid pakkuda oma oskusi teenusena.
- Testi oma äriideed. Enne, kui teed suuri investeeringuid, leia potentsiaalsed kliendid ja küsi nende arvamust oma toote või teenuse kohta.
- Kalkuleeri idee rahaliselt läbi ehk koosta finantsprognoos. Kas Sinu idee on ka äriliselt tasuv?
- Kogu varakult stardikapitaliks. Mõistlik on koguda endale paari kuu jagu rahalist puhvrit, millega katta ettevõtluse alustamisega seotud väljaminekud.
- Koosta äriplaan ja sea selge eesmärk! Analüüsi turgu ja konkurente, too välja oma teenuse või toote eelised.
- Mõtle läbi, kas sobiksid ettevõtjaks. Kas Sind iseloomustab edasipüüdlikkus, teotahtlikkus, energilisus, enesekindlus, optimism ja hea suhtlemisoskus?