Avalehele
Hinnatõus märtsis aeglustus

Hinnatõus märtsis aeglustus

Inflatsioon aeglustus märtsis mõnevõrra, kuna toiduainete hinnad tõusid aeglasemalt kui eelneval kuul. Hinnatõus ulatus eelmisel kuul 2,8 protsendini. Toit, alkohol ja tubakas andsid hinnatõusust üle poole. Toiduainetest kallinesid enim piimatooted ning puuviljad.

Inflatsiooni panustas oluliselt ka eluasemega seotud kulude suurenemine. Tugev nõudlus on üles viinud üürihinnad ja külm ilm tõstis elektri hinda.

Märts paistis üle pika aja silma aga mitme kauba või teenuse hinna languse poolest. Tarbimiskorvi maksumust mõjutas kõige rohkem transpordi hinna langus, mille tõi kaasa lennu- ja bussitranspordi odavnemine ning sõiduautode hinna langus. Samal ajal kallines mootorikütus nii kõrgemate aktsiisimäärade kui nafta hinna tõusu tõttu. Toornafta hind kerkis märtsis aastatagusega võrreldes umbes kümnendiku võrra.

Lisaks transpordile odavnesid märtsis tugeva konkurentsi tõttu rõivad ja jalatsid ning kommunikatsiooniteenused. Hinnaindeksit alandas ka tarbijate jaoks odavam toit Tallinna lasteaedades.

Swedbanki hinnangul aeglustub hinnatõus sel aastal 3 protsendini. Erinevatest kaubagruppidest panustavad hinnatõusu kõige rohkem toit, alkohol ja tubakas.

Tööstusettevõtete müügihinnad tõusid tarbijahindadega samas tempos. Tootjahinnaindeks kerkis veebruaris eelmise aasta sama kuuga võrreldes 2,7%. Hinnad tõusid energeetikas, puidutöötlemises ning joogitootmises, kuid langesid elektroonikatööstuses.

Viimaste päevade majandusuudiseid on domineerinud maailma kahe suurima majanduse ähvardused omavahelist kaubavahetust piirata. Kuigi praegu ei ole veel teada, kas ja millisele kokkuleppele USA ja Hiina jõuavad, on imporditollimaksude tõstmine USA-Hiina kaubavahetuses tõenäoline. Euroopa turul võib selline muutus pärssida erinevate kaupade, sealhulgas mitmete toorainete (nagu näiteks metallid) edasist hinnatõusu. Kuigi tugev nõudlus maailmaturul ja Hiina ületootmise ja keskkonnasaaste vähendamine toetavad endiselt metallide hindu, võib Hiinast pärit kaupade pakkumise kasv Euroopa turul nii metallide kui ka mitmete teiste toorainete ja tarbekaupade hindu survestada.