
Kaks kanget Omahas
Mai alguses avanes Swedbanki investeerimisjuttude podcastil harukordne võimalus külastada Berkshire Hathaway aktsionäride koosolekut. Ettevalmistused väärtusinvestorite aasta tippsündmuseks algasid juba veebruaris, sest varasemad broneeringud nii lennupiletitele kui hotellile aitavad märkimisväärselt kulusid kokku hoida. Üritust varasematel aastatel väisanud inimeste poolt soovitatud Tallinn-Frankfurt-Chicago-Omaha marsruut viis meid 13 lennutunniga kohale, kus Warren Buffetti kodulinn Eestist saabunud investoreid päikesepaistes vastu võttis.
Lennukilt vaadates on Omaha väike ja kõrvaline koht USA keskosas, mis maastiku poolest on Eestile väga sarnane. Suured mäed puuduvad, kuid palju on põlde ja rohelust. Ainult suured teemagistraalid ning autopark reedavad, et oleme siiski jänkidele külla saabunud. Kohalik lennujaam on väga väikene ning peale Frankfurtis ja Chicagos masside seas jooksmist saad end taas õdusalt tunda ja särginööbi koomale lasta. Koheselt hakkavad silma riiulitele laotud Warren Buffetti ja Charlie Mungeri raamatud ning tekib tunne nagu oleks nad ise kusagil siinsamas lähedal.
Uber töötab laitmatult ning veerand tunniga jõuame lennujaamast hotelli. Taksojuht Victor on ülimalt mugav mees – autost välja ei tule, ise pead pagasi pakiruumi avama ning meiepoolsele tervitusele jätab reageerimata. Teeme nalja, et ilmselt nägime just esimest korda elus robotaxit. Victor nalja ei mõistnud ning suundus robotlikult edasi.
Tutvume Warren Buffetti valdustega
Pisut puhanuna avastame hommikul, et tegemist on ainukese päevaga, kus saame enda kiires graafikus natukene kohaliku ümbrusega tutvuda. Uberi abiga avastame outlettide imelist maailma, kus valik on Eestist kordades suurem ning hinnad kordades madalamad. Mõelda vaid, sa tuled Ameerikasse ja tunned end kaupluses jõukana!
Kiirelt saab selgeks ka see, et robotaxit siiski veel kohal ei ole. Uued taksojuhid on Victorist oluliselt jutukamad. Üks naisterahvast sohver soovib Eesti keeles mõned sõnad selgeks õppida ning majandust õppiv üliõpilasest noormees on vaimustuses, kui kuuleb, et töötame panganduses. Arutame koos erinevaid investeerimisideid ning ühe Meelise soovituse peale läheb tulevane Wells Fargo töötaja nii ähmi täis, et on hea, et ta löökaugus tagumist ratast autol alt ära ei sõida.
Juba Tallinnas märkasime, et juhuslikult broneeritud hotell asus Warren Buffetti elukohast vaid miili kaugusel. Õhtupoolikul võtsime ette jalutuskäigu, et see maagiline maamärk korra elus ka oma silmaga üle vaadata. Kakskümmend minutit kõndimist ning kohal me olimegi. Warren ostis selle maja 1958. aastal 31500 dollari eest ja on nüüdseks elanud samas kohas 67 aastat. Puudub toretsev elustiil, aga kõik on väga korras ja puhas. Ja kuigi ümbruses leidus ka palju uhkemaid eramuid, siis pildistasid sajad turistid üle kogu maailma vaid ühte vana maja, kus elab maailma parim investor.
Guy Spier kutsus külla
Järgmise päeva hommikul seadsime sammud Guy Spieri poolt paarisajale valitud investorile suunatud väärtusinvestorite konverentsile. Antud üritus toimub traditsiooniliselt päev enne Berkshire Hathaway aktsionäride koosolekut, kus juhtivad varahaldurid üle kogu maailma jagavad enda investeerimisideid. Esmakordselt õnnestus meil elus reaalajas esinemas näha Mohnish Pabraid, kes seitseteist aastat tagasi aitas finantseerida Guy Spieri 650100 dollari suurust lõunat Warren Buffettiga ning sellest nende suur sõprus alguse saigi.
Aastal 1999 asutas Monish Pabrai investment Fund-i, mis on tänaseks teeninud tootlust 517%. Fond investeerib tugeva juhtkonnaga firmadesse, mis on fundamentaalselt soodsa hinnatasemega. Uutest ideedest juhtis Pabrai tähelepanu India börsioperaatorile, mis avalikult veel ei kauple, kuid kus nähakse suurt kasvupotentsiaali.
Omaha oraakli viimane kõne
Kolmandal mail toimunud Berkshire Hathaway aktsionäride koosolek algas nagu suur rockkontsert, kus tänavad olid ummikus ning takso pidi inimesi tükk maad enne sihtkohta jõudmist maha panema. 20000 inimest mahutav hoones oli väga vähe vabu kohti, kui Warren Buffett koosolekut alustas. Peale majandustulemuste ülevaadet tänas ta personaalselt saalis viibinud Apple juhti Tim Cooki, kes on Berkshirele teeninud rohkem kasumit, kui Buffett oma kõigi teiste positsioonidega viimase 60 aasta jooksul kokku.
Warren peab USA aktsiaid endiselt kalliks ning on neid viimase kvartali jooksul taas rohkem müünud kui ostnud, mis on viinud Berkshire rahavaru 347 miljardi dollarini. Positiivne on ta Jaapani kaubandusfirmade osas, kus ollakse positsioone suurendamas ning plaanitakse jääda väga pikaajalisteks investoriteks.
Nelja ja poole tunni jooksul vastasid Warren Buffett ja Greg Abel kokku 33-le küsimusele, mille järel Buffett teatas, et paneb aasta lõpus firma tegevjuhi koha maha ning firma juhtimise võtab üle Abel. Järgnes väga emotsionaalne hetk, kus inimesed püsti seistes ja pisarad silmis pikalt legendile aplodeerisid. Aplausi lõppedes teatas Warren naerdes, et ta nüüd ei saanud aru, et kas inimestel on hea meel tema tehtud töö üle või selle üle, et ta lahkub.
Parim investeerimissoovitus
Koju tagasi sõites arutasime Warren Buffetti viimase kõne põhisõnumite üle. Mitte keegi ei tea, mis aktsiaturg homme teeb. Inimestele meeldib sellest rääkida, aga see ei lisa väärtust. Investeerimise puhul on kõige olulisem turul oldud aeg. Aktsiate hindade pideva jälgimise asemel on targem elada võimalikult tervislikult ja panna statistika enda kasuks tööle.
Berkshire Hathaway aktsia on viimase 60 aasta jooksul kolm korda kukkunud aastas 50% või enam ja kordagi pole languse põhjuseks olnud firma enda kehvad majandustulemused. Buffett on olnud aktsiaturul 84 aastat, kasutanud paanikamüüke ostmiseks ning hoidnud positsioone väga kaua. Nii lihtne see kõik ongi!
Esitatud teave on informatiivne, tegemist ei ole investeerimissoovitusega ega kutsega osta või müüa väärtpabereid või teha muid tehinguid.