Avalehele
Maagilisest investeerimismaailmast otse Ameerika mägedele

Maagilisest investeerimismaailmast otse Ameerika mägedele

Nüüdseks on möödunud ka teine Kogumispäeviku Rahakooli tund ja kui täiesti aus olla, siis algne entusiasm on veidi kahanenud. Seda sellepärast, et teises tunnis läksid asjad konkreetsemaks ja mõnevõrra ka segasemaks. Küll aga on see segadus tingitud ainult ühest asjast ja selleks on laiskus. Ma oleksin võinud enne teist tundi kindlasti ise rohkem materjale lugeda, aga pole hullu – parem hilja kui mitte kunagi.

Siis, kui Mirjam veel ei teadnud, kui segaduses me neljapäeva öösel oleme…

Liitintress

Eelmises blogipostituses ma juba seletasin ära, miks raha investeerimine on tark otsus. Kordan põgusalt üle, peamine põhjus on inflatsioon, mis sööb muidu kõrvale pandud raha väärtuse ära. Investeerides on võimalik panna oma säästud raha teenima ning maagiline märksõna on liitintress. See tähendab, et seemneraha kasvab igal aastal teatud protsendi võrra ning see raha, mida investeerimisega teenid, hakkab omakorda kasvama. Lisaks on paslik mainida, et mida nooremalt investeerimist alustada, seda parem. Ei pea ootama pikka aega, kuni jõuad koguda kopsaka seemneraha, pigem tasub alustada väikeste summadega ja siis ajapikku raha juurde lisada.

Millesse investeerida?

  • Võlakirjad
  • Väärismetallid
  • Kinnisvara
  • Kunst
  • Investeerimisfondid (aktsiafondid, võlakirjafondid, pensioni kolmas sammas)
  • Indeksfondid (ETFid)
  • Aktsiad
  • Ühisrahastus

Lisaks sellele nimekirjale on tegelikult veel varaklasse, kuhu saab investeerida. Nagu näha, siis algajal investoril võib see valik silme eest kirjuks lüüa. Millest võiks alustada? Kui mul oleks olemas kopsakas seemneraha, siis suure tõenäosusega investeeriks ma selle kinnisvarasse. Seda just sellepärast, et see tundub mulle kõige arusaadavam. Küll aga tahaksin ma investeerimisega algust teha juba praegu ning panna liitintress enda kasuks tööle. Kuna ma olen veel väga väheste teadmistega ja saan alustada väikeste summadega, siis tunduvad kõige paremad valikud fondid.

Investeerimisfond on investorite raha kogum, mida haldab selleks palgatud fondijuht. Selle üheks miinuseks peetakse kõrgeid haldustasusid, mida tuleb maksta juhtimise eest, aga samas peetakse aktiivset juhtimist ka plussiks, sest riskid on hästi hajutatud ning investeerida saab ka väikeste summadega.

ETF on sisult sarnane, aga erinevalt investeerimisfondidest, saab ETFe börsil osta ja müüa sarnaselt üksikaktsiatele. Nende positiivne pool on see, et ühe tehinguga saab osta hajutatud aktsiaportfelli, mis investeerib näiteks mõne regiooni või sektori aktsiatesse. Küll aga peab silmas pidama, et tegemist on passiivsete instrumentidega, mis on turujõudude meelevallas ja investor peab ise otsustama, millal neid osta või müüa. Teisisõnu, nendel on vaja ise aktiivsemalt silma peal hoida ja selleks on kasulik mõningane investeerimiskogemus ja suurem huvi. Kuna mul on huvi olemas, siis ma arvan, et ETFid on lisaks raha kasvatamisele hea võimalus kasvatada ka oma teadmisi.

Kuidas edasi?

Kõige esimesena tuleks siiski üle vaadata enda kulud ja tulud ning seejärel leida viis raha säästa. Investeerima peaks alati seda raha, mida kaotada ei karda. Kui seemneraha on olemas, siis on kõigil võimalik avada pangas väärtpaberikonto. Lisaks väärtpaberikontole soovitatakse avada investeerimiskonto (mis on tegelikkuses tavaline arvelduskonto), millega saab tulumaksu maksmise kohustust edasi lükata. Lähemalt soovitan selle kohta lugeda pankade kodulehtedelt, kust leiab väga hea ülevaate erinevate investeerimisvõimaluste ja kontode avamise kohta.

Kui kohe eriti aus olla, siis selle blogipostituse jaoks info kogumine võttis aega ligi 10 tundi. Väiksema osa sellest ampsas Rahakooli tund ja suurema osa hoopis sügavuti guugeldamine ja pikk arutelu Mirjamiga. Kui blogi alguses olin ma rohkem paanikas, siis nüüd tunnen, et entusiasm on jälle tõusuteel. Samas investeerimismaailm ongi vist küllaltki hüplik ja valmistuma peab kõigeks. Seega, ehk olidki need 10 tundi põgus ettevalmistus selleks, mis tulevikus Ameerika mägedel ees ootab? Elame, näeme.

Kui tunned samuti investeerimise vastu huvi, siis lisaks kõigile raamatutele ja internetimaterjalidele, soovitan soojalt liituda Kogumispäeviku grupiga. Novembrikuu jooksul käsitlemegi seal just investeerimise teemat ning lisaks sellele saab seal alati täiendada oma teadmisi rahatarkuse teemal.

Märksõnad: Investeerimisblogi, Noor