Avalehele
Märkisid Eesti riigivõlakirju – mis edasi?

Märkisid Eesti riigivõlakirju – mis edasi?

Eesti riigi võlakirjad on riigi emiteeritud väärtpaberid, mis on üks viis riigieelarve vajaduste katmiseks ja investeeringute rahastamiseks. Võlakirjad annavad investoritele võimaluse laenu anda kindla intressi eest. Eesti puhul on riigivõlakirjade emiteerimine olnud ajaloos suhteliselt piiratud, sest riik on hoidnud oma eelarvet konservatiivselt ja vältinud suuremaid laenukoormusi.

Loe lähemalt võlakirjadest meie blogist.

Eesti emiteeris septembris 2024 riigivõlakirju koguväärtuses 200 miljonit eurot. Võlakirjadel on fikseeritud aastane intressimäär 3,3%, mida makstakse kord aastas 16. septembril. Võlakirjade lõpptähtaeg on 16. september 2026, mil makstakse võlakirjaomanikele tagasi põhiosa koos kogunenud intressiga. Selle emissiooni eripäraks oli suunatus kodumaisle tavainvestorile, pakkudes Eesti esmakordset võimalust osaleda lihtsal viisil riigi võlakirjade pakkumises.

Pakkumine oli edukas – see märgiti neljakordselt üle, kokku 821 miljoni euro eest. Märkimisest võttis osa 7304 jaeinvestorit sooviga saada võlakirju 29 miljoni euro eest, kõigi jaeinvestorite märkimiskorraldused rahuldati täies ulatuses. Institutsionaalsetele investoritele Eestist ja mujalt Euroopast jaotati keskmiselt vastavalt 26% ja 13% nende märkimise kogusummast. Selleks, et investoritel oleks võimalik võlakirju juurde osta või enne tähtaega ära müüa, lisati see ka Nasdaq Tallinna börsi kauplemise nimekirja alates 17. septembrist. Selline madala riskitasemega investeerimisvõimalus kohaliku investori portfelli oli pikalt oodatud ja on igati tervitatav.

Positiivne uudis Swedbanki jaeklientidele

Tehingute tegemine Eesti riigi võlakirjadega on Swedbanki internetipangas ja mobiiliäpis tavahinnast soodsam: kui muidu on Tallinna börsi võlakirjade teenustasu 0,2% tehinguväärtuselt, minimaalselt 3 EUR, siis Eesti riigi võlakirjade puhul 0,1%, miinimumtasu 1 EUR. Balti väärtpaberite, sealhulgas Eesti riigi võlakirja hoidmine väärtpaberikontol on piiramatult tasuta.

Märkimisest osa võtnud investoril on järgmised võimalused:

  • Hoida saadud võlakirju kuni tähtajani (16.09.2026), mil Eesti riik tagastab võlakirjade põhisumma koos teise aasta eest kogunenud intressiga. Esimese aasta intress makstakse välja juba 16.09.2025. Võlakirju märkinud ja tähtajani hoidval investoril puudub igasugune täiendav kulu, küll aga tuleb saadud intressidelt tasuda tulumaks, mis arvatakse intressimakselt automaatselt maha. Investeerimiskonto omanikel on võimalik tulumaksukohustust edasi lükata.
  • Osta võlakirju Tallinna börsilt juurde jooksva turuhinnaga, mis aga võib erineda võlakirja esialgsest märkimishinnast. Seni on Eesti võlakiri järelturul kaubelnud veidi suurema kui 100% hinna juures ehk võlakiri kaupleb preemiaga. Preemiaga ostes tuleb arvestada, et investori reaalne tootlus võlakirja tähtajani hoides on mõnevõrra madalam kui märkimisel fikseeritud 3,3% intressimäär. Järelturu tehingute teenustasu vähendab samuti investori reaalset tootlus võlakirja pealt, kuid nagu eespool kirjutatud, rakendub Swedbankis Eesti võlakirjadele tavapärasest soodsam teenustasu.
  • Müüa börsil osaliselt või täielikult oma olemasolevad võlakirjad, teenides sedasi müügipäevaks kogunenud intressi ning, juhul kui õnnestub müüa preemiaga, ka kasumit võlakirja hinnakasvult. Lisaks intressimaksetele rakendub tulumaksukohustus ka müügist teenitud kasumile. Müües peab samuti arvestama järelturu teenustasuga. Võlakirjade müümisel tekib investoril mõttekoht – mida müügist saadud rahaga edasi teha, et edasine rahapaigutus oleks Eesti võlakirjade hoidmisest kasulikum.

Käesolevat teavet ei tohiks käsitleda investeerimissoovituse või- nõustamisena ega kutsena osta või müüa väärtpabereid või teha muid tehinguid.