Avalehele
Virtuaalportfellid – aprill 2025

Virtuaalportfellid – aprill 2025

Igal kuul jagame Sinuga ülevaadet, kuidas läheb podcast’i „Investeerimisjutud“ virtuaalportfellidel.

Enne portfellidega tutvumist viska pilk peale ka virtuaalportfellide reeglitele.

Väike Peeter

Kuigi aprill on naljakuu, oli finantsturgudel seis investorite jaoks möödunud kuul naljast kaugel. Donald Trumpi poolt välisriikidele kehtestatud tollitariifid tõi finantsturgudele tagasi viimase viie aasta suurima volatiilsuse ning pani proovile investorite närvikava.

CNN-i poolt koostatav hirmu ja ahnuse indeks oli saja punkti skaalal kolm ning viitas investorite äärmusliku hirmu olemasolule. Aktsiad olid ilmselgelt ülemüüdud ning küsimus oli vaid selles, milline positiivne uudis kergendusralli tekitab. USA presidendi lubadus Hiinaga tollide osas läbi rääkima hakata tõi aprilli lõpus aktsiaturgude kiire taastumise ning kuu aega turgudelt eemal olnud USA investor dollarites miinust ei kogenudki.

Pidevalt aktsiaturgu jälgival investoril oli aprillis mitu sellist momenti, kus olukord näis lootusetu ning soov sellest ängist vabanemiseks läbi aktsiate müümise tundus ainukese valikuna. Donald Trumpi soov vahendeid valimata Föderaalreservi juhist Jerome Powellist vabanemiseks on nii suur, et see on pannud surve alla dollari ning USA usaldusväärsuse. Kui varem kasutati igat USA aktsiaturu langust hea ostukohana, siis nüüd nähakse suuremat tõusu võimalusena enda USA riskide vähendamiseks.

SP500 indeks odavnes aprillis eurodes mõõdetuna  5,4% ning  Nasdaq 100 indeks 3,9%. Koos USA dollari nõrgenemisega liigutasid investorid kapitali USA-st Euroopasse, mis lõpetas kuu siiski väikeses miinuses. Jätkuvalt näitasid parimat tootlust Ida-Euroopa aktsiaturud ning hästi läks ka Saksamaa, Hispaania ja Soome aktsiatel. Tallinna börsile tõi kevadist elevust Eesti Energia ülevõtmispakkumine Enefit Greeni aktsiatele.

Peamiselt Baltikumi ja Skandinaavia turgudele suunatud Väikese Peetri portfelli väärtus kasvas aprillis 2,2%. Rahaliselt tähendas see 375 euro suurust võitu. Portfelli loomisest (01.09.2023) on Väikese Peetri portfell 17,4% plussis.

Suurimat tuge pakkusid veebruaris Väikese Peetri portfellile Rootsi aktsiad Nibe ja Kinnevik. Suurim langeja oli Roburi Global Access Fund, mille osakuid ostis Väike Peeter mai alguses 500 euro eest juurde.

Brita portfell

2024. aasta juuli alguses otsustas Väike Peeter enda vastsündinud tütrele Britale ka portfelli teha. Koos riigi poolt laekunud sünnitoetuse ja sugulaste rahaga sai investeeritud esimesed 650 eurot, millele igakuiselt hakkab lisanduma 150 eurot.

Aprillis kasvas Brita portfelli väärtus 1,2%, mis rahaliselt tähendas 26 euro lisandumist. Balti aktsiatel oli hea kuu ning miinuses lõpetas vaid Robur Global Access Fund. Portfelli loomisest (01.07.2024) on Brita portfell 7,1% plussis ning kasvanud  2303-le eurole.

Mai alguses ostis Väike Peeter Brita portfelli 50 euro eest Swedbank Robur Access Global fondi osakuid. Ülejäänud 100 euro eest lisandus portfelli võrdsetes osades juurde TKM Grupi,  LHV ja Coop Panga aktsiaid ning Eften United Property Fundi osakuid.

Suur Peeter

Aprill oli Suure Peetri jaoks hea kuu. Tema portfell kasvas kuuga 6,5% ning rahaliselt oli selle väärtus möödunud kuuga võrreldes 81457 euro võrra suurem. Portfelli loomisest (01.09.2023) on Suur Peeter siiski 33,3% plussis ning tema portfell on kasvanud 1333253 eurole. 2025. aasta algusest on Suure Peetri portfell 6% plussis. Turgude üldise nõrkuse taustal on see tugev tulemus.

Parimat tootlust pakkusid  aprillis Suure Peetri portfellile turgude suurima paanika ajal ostetud DAX- i, SP 500 ja Nasdaq 100 indeksid, mis kasvasid kõik kuuga 15-20% vahemikus. Kuna tegemist oli suhteliselt suurte panustega, siis suutsid need kolm instrumenti kuuga kasvatada Suure Peetri portfelli pea 60000 euro võrra. Üksikaktsiatest näitasid parimat minekut ASML Holding, LHV ja Ignitis. Miinuspoolele jäi tootlusega aprillis Alphabeti aktsia.

Kuna finantsturgudel on endiselt närvilised ajad, siis hoiab Suur Peeter viiendikku likviidsetest vahenditest USA riigi lühiajalistes võlakirjades. Mai alguses õnnestus Suurel Peetril külastada Omahas Berkshire Hathaway aktsionäride koosolekut, kus 60 aastat firmat üliedukalt juhtinud Warren Buffett teatas, et annab aasta lõpus firma juhtimise üle Greg Abelile.

Ka Buffett ise peab endiselt USA aktsiaturgu kalliks ning müüs aktsiaid viimasel kvartalil rohkem kui ostis. Berkshire Hathawayl on 347 miljardit dollarit vaba raha, mis on kannatlikult ootamas uusi atraktiivseid ostukohti. Ka Suur Peeter on hetkel uute ostudega ettevaatlik, sest USA-Hiina kaubandusläbirääkimiste nurjumine võib tuua aktsiaturgudele uue müügilaine.

Kuula ka „Investeerimisjuttude“ kõige uuemat episoodi!