Avalehele
Virtuaalportfellid – jaanuar 2025

Virtuaalportfellid – jaanuar 2025

Igal kuul jagame Sinuga ülevaadet, kuidas läheb podcast’i „Investeerimisjutud“ virtuaalportfellidel.

Enne portfellidega tutvumist viska pilk peale ka virtuaalportfellide reeglitele.

Väike Peeter

Trumpi tulek tõi USA aktsiaturgudele 2024. aasta lõpus korraliku ralli, mis 2025. aasta alguses hoogu maha võttis. SP500 indeks kallines küll jaanuaris eurodes mõõdetuna 2,1% ning  Nasdaq 100 indeks 1%, kuid Euroopaga võrreldes olid need lahjad numbrid. USA majandusel läheb endiselt väga hästi, mistõttu varasema 4-5 intressilangetuse asemel oodatakse Föderaalreservilt aastal 2025 nüüd parimal juhul kahte raha hinna langetamise otsust. Samal ajal Euroopa Keskpank alandas jaanuaris intresse 0,25% võrra ning plaanib seda teha ka järgnevatel istungitel.

MSCI Europe indeks tõusis jaanuaris 6,5% ning nii tugevat aasta algust pole Euroopa aktsiaturgudel ammu aega nähtud.  Tõusu vedasid alanev inflatsioon, Ukraina sõja lõppemise ootus ning teade, et esialgu Trump Euroopale tolle kehtestada ei plaani. Euroopa aktsiaturgudest pakkusid jaanuaris parimat tootlust Poola, Ungari ja Saksamaa, mis kallinesid eurodes mõõdetuna vastavalt 9,4%, 8,9% ja 8,5%. Miinuspoolele suutis jääda vaid Taani, kus roheenergeetika ja ravimifirmade aktsiad on mitmendat kuud järjest müügisurve all.  

Peamiselt Baltikumi ja Skandinaavia turgudele suunatud Väikese Peetri portfellile oli jaanuar ajaloo parim kuu, kasvades kuuga 7,7 % ning rahaliselt 1291 euro võrra. Portfelli loomisest (01.09.2023) on Väikese Peetri portfell 17,48% plussis.

Suurimat tuge pakkusid jaanuaris Väikese Peetri portfellile Kinneviku ja Tallinna Sadama aktsia vastavalt 13,5% ja 8,9%-se kasvuga. Langejaid Väikese Peetri portfellis jaanuaris ei olnud. Jaanuaris otsustas Väike Peeter ära müüa Telia aktsia, mis soetusest alates teenis üle 50% kasumit. Tema asemele tuli portfelli USA kinnisvarafirma Realty Income. Tallinna ja Skandinaavia börside odavusest on Väike Peeter pikalt kirjutanud ja tundub, et nüüd jõudis see teadmine ka suuremale hulgale investoritele kohale.

Brita portfell

Juuli alguses otsustas Väike Peeter enda vastsündinud tütrele Britale ka portfelli teha. Koos riigi poolt laekunud sünnitoetuse ja sugulaste rahaga sai investeeritud esimesed 650 eurot, millele igakuiselt hakkab lisanduma 150 eurot.

Jaanuaris tegi Brita portfell korraliku tõusu, kasvades kuuga 5,8% ning rahaliselt 91 euro võrra.  Suurimad tõusjad olid Tallinna Sadam 8,9% ja Coop Panga aktsia 7,2%-ga. Ainus langeja oli Enefit Green, mis taandus 3,4%. Portfelli loomisest (01.07.2024) on Brita portfell 6,86% plussis ning kasvanud märkamatult juba 1817-le eurole.

Veebruari alguses ostis Väike Peeter Brita portfelli 50 euro eest Swedbank Robur Access Global fondi osakuid. Ülejäänud 100 euro eest lisandus portfelli juurde Enefit Greeni, TKM Grupi ja LHV aktsiaid ning Eften United Property Fundi osakuid.

Suur Peeter

Ka Suure Peetri jaoks algas 2025. aasta suurepäraselt. Tema portfell kasvas kuuga 6,7% ning rahaliselt oli selle väärtus möödunud kuuga võrreldes 84043 euro võrra suurem. Portfelli loomisest (01.09.2023) on Suur Peeter 34,09% plussis ning tema portfell on kasvanud 1 340 898 eurole.

Koguni seitse Suure Peetri portfelli positsiooni 25-st suutsid näidata kuuga kahekohalist tootlust. Kolm parimat olid Twilio, 3M ja Kinnevik vastavalt 33%, 15%, 13,6%  tõusuga. Skaala negatiivsele poolele jäid Nio ja Fiverr 5,1% ja 3,7%-se langusega.

Jaanuaris tegi Suur Peeter portfellis päris palju tehinguid. Uutest ostudest lisandusid portfelli Twilio, 3M aktsiad ja USA lühiajalised võlakirjad. Lisaks ostis Suur Peeter juurde  LVMH ja Toasti aktsiaid. Kolm positsiooni otsustas Suur Peeter jaanuaris ära müüa. Edukaim nendest oli Crowdstrike 58% kasumiga. T.Rowe Price realiseeritud kasum oli 27% ning Barrick Goldil 12%.

Suure Peetri portfelli lisandus jaanuaris dividende ja intresse kokku vaid 500 euro eest, mis tähistab rahavooliselt tema portfelli ajaloo nõrgimat kuud. Suur Peeter on lihtsalt mitmed positsioonid sulgenud, mis just jaanuaris dividende maksid. Hetkel on portfellis lühiajalisi likviidseid vahendeid pisut vähem kui 60000 euro ulatuses ning Suur Peeter ei välista soodsa turusentimendi korral portfelli rahavarude täiendamiseks uusi täiendavaid müüke. Donald Trump on ettearvamatu ning Kanadale, Mehhikole ning Hiinale kehtestatud tollid võivad tekitada uusi häid ostukohti.

Kuula ka „Investeerimisjuttude“ kõige uuemat episoodi!

https://open.spotify.com/show/68G9gwaypNuVaNCjhMB9ed