
Virtuaalportfellid – märts 2025
Igal kuul jagame Sinuga ülevaadet, kuidas läheb podcast’i „Investeerimisjutud“ virtuaalportfellidel.
Enne portfellidega tutvumist viska pilk peale ka virtuaalportfellide reeglitele.
Väike Peeter


2025. aasta esimene kvartal on läbi saanud ja ei saa öelda, et see oleks investorite jaoks kuidagi igav olnud. Kauplejad on nautinud suurt volatiilsust ning pikaajaliste investorite strateegiad on läbinud esimesed stressitestid.
Donald Trumpi poolt kehtestatud tollitariifid on tekitanud riikide vahelisi pingeid ning Saksamaa suurte investeeringute ootuses on investorid ebakindlust külvavast USA-st kapitali Euroopa poole suunamas. Dollari kurss on kukkunud euro suhtes kvartaliga viis protsenti, mis omakorda sunnib Euroopa investoreid enda USA positsioone vähendama. Euroopas on väga tugevalt käitunud kaitsetööstuse ning pankade aktsiad.
USA tarbijausaldus on neljandat kuud järjest nõrgenemas ning investorid vaatavad Föderaalreservi poole lootuses laenude eest madalamat intressi maksta. Tollisõdadel on inflatsiooni suurendav mõju, mis muudab keskpankade töö keeruliseks. Rohkem on lootust intresside langust näha Euroopas, kus inflatsioonisurve on väiksem ning riikide konkurentsivõime madalam.
SP500 indeks odavnes veebruaris eurodes mõõdetuna koguni 9,3% ning Nasdaq 100 indeks 11,7%. Nii suurt kuist langust pole investorid ammu näinud ning sellistel hetkedel kipuvad kiiresti ununema eelmisel kahel aastal USA aktsiaturult teenitud megatootlused. Mure majanduslanguse ees pani investorid USA riskantsematest varadest põgenema. Turult lasti natukene õhku välja ning aktsiate suhtarvud pisut paranesid. Võtmeküsimus on, et mis saab ettevõtete kasumitest. Kui ka need langema hakkavad, kasvab ka surve tööturule.
Euroopa aktsiaturud kukkusid märtsis keskmiselt neli protsenti, kuid leidus ka riike, mille börsidel läks hästi. Tugevad olid Ida-Euroopa turud, Norra aga üle pika aja ka Tallinna börs, mis kallines kuuga 2,7%.
Peamiselt Baltikumi ja Skandinaavia turgudele suunatud Väikese Peetri portfelli väärtus langes märtsis USA ja Rootsi väärtpaberite tõttu 2,8%. Rahaliselt tähendas see 520 euro kaotust. Portfelli loomisest (01.09.2023) on Väikese Peetri portfell 15,4% plussis.
Suurimat tuge pakkusid veebruaris Väikese Peetri portfellile Eesti aktsiad ning USA kinnisvarafirma Realty Income Suurim langeja oli Kinnevik 19% kukkumisega. Turgude suure kukkumise tõttu otsustas Väike Peeter nüüd mõnda aega lisada igakuiselt portfelli 500 eurot, et soetada rohkem soodsama hinnaga varasid. Sel kuul ostis ta juurde Robur Global fondi osakuid.
Brita portell
2024. aasta juuli alguses otsustas Väike Peeter enda vastsündinud tütrele Britale ka portfelli teha. Koos riigi poolt laekunud sünnitoetuse ja sugulaste rahaga sai investeeritud esimesed 650 eurot, millele igakuiselt hakkab lisanduma 150 eurot.
Märtsis tegi püsis Brita portfelli väärtus möödunud kuu lõpu tasemel. Välismaiste aktsiate hinnalanguse korvas Enefit Greeni aktsiatele tehtud ülevõtmispakkumine, millega Brita teenis üle 25% kasumit. Portfelli loomisest (01.07.2024) on Brita portfell 6,33% plussis ning kasvanud 2127-le eurole.
Märtsi alguses ostis Väike Peeter Brita portfelli 180 euro eest Swedbank Robur Access Global fondi osakuid. Ülejäänud 200 euro eest lisandus portfelli võrdsetes osades juurde Ignitise, TKM Grupi, LHV ja Tallinna Sadama aktsiaid ning Eften United Property Fundi osakuid. Tavapärase 150 euro asemel oli seekord uuteks ostudeks kasutada ka Enefit Greeni müügist laekunud raha.


Suur Peeter

Märts oli Suure Peetri jaoks karm kuu. Tema portfell langes kuuga 4,5% ning rahaliselt oli selle väärtus möödunud kuuga võrreldes 59083 euro võrra väiksem. Portfelli loomisest (01.09.2023) on Suur Peeter siiski üle 25% plussis ning tema portfell on kasvanud 1251796 eurole. 2025. aasta algusest on Suure Peetri portfell 1% miinuses. Raha kaotada ei ole kunagi tore, aga USA turgude langusega võrreldes pole siiski kurtmiseks põhjust.
Tehnoloogiasektori hinnalanguse tuules olid märtsis Suure Peetri portfellis suurimad kukkujad Kinnevik, Block ja Nio vastavalt 19,5%, 16,4% ning 14,8% langusega. Enim on Suurel Peetril kahju, et ta ei pannud Paypali aktsialt teenitud suurele virtuaalsele kasumile peale stop-loss orderit, mis mingilt tasemelt teenitud kasumit kaitsma oleks hakanud. Märtsis loobus Suur Peeter Paypali positsioonist, kuna firma on Euroopa regulaatoritel hambus. Tehingult teenis Suur Peeter küll paar tuhat eurot kasumit, aga oleks võinud teenida 15 korda enam.
Parimat tootlust pakkusid märtsis Suure Peetri portfellile teist kuud järjest väärtusaktsiad. Verizon kallines kuuga 5,3%, Enbridge 4% ning Berkshire Hathaway 3,7%.
Kuna tollisõdadega seoses on maailmas suur ebakindlus, siis suurendas Suur Peeter märtsis portfellis otsustavalt vabaraha hulka. Müüki läksid lisaks Paypalile, ARKK Fund, LVMH, Nasdaqi indeksaktsia, USA väikefirmade ETF, Roku ja Toast. Hetkel on fookus kapitali kaitsmisel ning portfell on 30% ulatuses lühiajalistes likviidsetes vahendites, millest enamiku moodustavad sarnaselt Warren Buffettile USA alla 1 aasta pikkused võlakirjad. Suur Peeter laseb suurel volatiilsusel turgudel taanduda ja otsib siis uusi huvitavaid võimalusi.
