Avalehele
Ole nutikas juba noorena, siis ei teki hiljem kodu ostmisel takistusi

Ole nutikas juba noorena, siis ei teki hiljem kodu ostmisel takistusi

„Küll vanast peast jõuan magada, praegu on vaja kõike proovida, elu nautida.“ Kõlab tuttavalt, kas pole? Nii mõtlevad paljud noored ja ega see just vale ei ole. Välja arvatud vast une osa, sest vanast peast kipub seda väheks jääma. Aga see selleks. Niisiis, elu tuleb kindlasti nautida, lihtsalt vastutustundlikult. Seda igas mõttes, ka rahalises, sest mõtlematult tehtud otsused võivad aastaid hiljem Sinu suurematele plaanidele pidurit tõmmata.

Kuidas? Hoia pilk peal enda laenu kui ka muude kohustuste teenindamise ajalool – info sellest, kui korrektselt või mittekorrektselt oled aastate jooksul rahalisi kohustusi täitnud jne. Just selle järgi otsustavad pangad suures osas, kas ja mis tingimustel on nad valmis Sulle täna, homme või hoopis kümne aasta pärast laenu andma. Ja kui selles ajaloos on plekke – mõni tasumata telefoniarve või väike kiirlaen –, võib juhtuda, et vajalikul hetkel ei olegi Sul enam võimalik näiteks auto või kodu ostuks lisaraha saada või siis pead laenu eest maksma palju kõrgemat intressi. Laenu tuleks võtta vastavalt enda võimetele, et tagasimaksmine ei nõuaks erilist pingutust.

Just hilinenud maksed on üks peamisi laenutaotluste tagasilükkamise põhjusi. Tihti tuleb eitav vastus pangast üsna ootamatult, sest kõik tundub ju olevat hästi. Tea aga, et krediidiajalugu on väga pikk ja noorena tehtud läbimõtlemata otsused, võivad hilisemad head plaanid ära rikkuda.

Näiteks, kas teadsid, et kui jääd mõne telefoniarve, järelmaksu või muu sellise tasumisega 45 päeva hiljaks ja summa kerkib üle 30 euro, avaldatakse sinu andmed Maksehäireregistris ja sinu maine saab laenuandjate silmis kahjustada? Tihti arvatakse, et asi on klaar, kui maksad tekkinud võla ja viivise ära. Kahjuks see nii ei ole. Maksehäireregistri kanne jääb alles ja mõnikord võib selle aegumiseks kuluda isegi kümme aastat. Et sinu krediidiajalugu oleks seejärel puhas, pead terve selle aja saama stabiilset sissetulekut ja tasuma hoolikalt kõik maksed.

Kodulaenu soovides, vaatavad pangad enne otsuse langetamist nii säästuvõimet kui ka krediidiregistri andmeid. Seetõttu püüa alati jälgida, et kõik arved saaksid tähtaegselt tasutud. Laenu ja kohustusi omada on väga normaalne, oluline on, et tagasimaksmine on korrektne. Seepärast, kui laenad, laena tõesti asjade jaoks, mida tõeliselt vajad (mitte soovid) ja kindlasti summas, mida jaksad pingutuseta tagasi maksta.

Tasu arved õigel ajal

Kui pead ise tasuma telefoni-, neti-, kommunaal- jm arveid, jälgi regulaarselt oma konto seisu ja ka seda, et maksekuupäevadel oleks arvel vajalik summa alati olemas. Kui juhtub, et makse tuleb teha mõni päev enne palga või stipi saamist ja võib juhtuda, et selleks ajaks on juba kitsas käes, on mõistlik kaaluda maksetähtaja muutmist või siis seadistada sobivaks hetkeks automaatne püsimakse.

Ära võta kiirlaenu

Kui plaanid teha suurema väljamineku, kuid raha jääb puudu, võib tekkida kiusatus võtta nn kiirlaenu, sest raha saab kergesti kätte ja tagasimaksmine tundub ju nii lihtne. Jama on aga selles, et väikesed laenud ja järelmaksud kipuvad ajapikku kogunema ning mingil hetkel võid avastada, et võlasumma on juba üle pea kasvanud ja õigel ajal ei olegi võimalik kõike ära maksta. Tihti venitatakse laene siis pikemaks ja võetakse tagasimakseteks uusi, suuremaid laene, aga nii kerid oma laenusõlme aina hullemini umbe ja tulevased võimalikud laenuandjad näevad, et sa pole rahaasjade plaanimisel just kõige hoolsam.

Mis on alternatiiv?

Kui vajad lisaraha, sobib hea krediidiajaloo säilitamiseks paremini krediitkaart – loomulikult, kui seda kasutada arukalt. Swedbanki krediitkaardiga võid sõltuvalt tingimustest kasutada krediidilimiiti  kuni sinu kolme kuupalga ulatuses.  Kui maksad kogu kasutatud summa järgmisel maksepäeval tagasi, ei lisandu sellele intressi. Seega saad krediidilimiiti, sõltuvalt tootest, intressivabalt kasutada koguni kuni 30 või 40 päeva. Samas võid tagasimakseid teha ka järk-järgult või valides endale ise püsimakse. Sellisel juhul tuleb aga arvestada intressi maksmisega kasutatud summalt.

Ela ja säästa

Elu saab nautida ka paksu rahakotita: tihti peitub võlu just lihtsuses, mille eest ei pea suuri summasid välja käima. Otsi need enda jaoks üles ja pane iga kuu mingi osa sissetulekust laenamise asemel kõrvale. Nii teenid endale laenuandjate silmis hoopis lisapunkte, sest säästud näitavad nii distsipliini kui ka  võimekust koguda vabu vahendeid ootamatuteks sündmusteks. Kui elad palgast palgani ilma säästude ja finantsplaanita, ei jäta see sinust eriti head muljet. Lisaks, kui sul ei ole piisavalt raha praeguse elatustaseme säilitamiseks, võib laenust saada tulevikus raske koorem. Seega, mida varem harjud säästma, seda vähem läheb sul vaja lühiajalisi laene ning sinu võimalused suuremaid unistusi ja plaane ellu viia on järjest paremad.

Hea teada
Saad oma krediidiajalugu kontrollida avalikust Creditinfo Eesti AS registrist. Kaks korda aastas võid selle kohta väljavõtte küsida tasuta.