Avalehele
Pensionimaksete peatamine: kuidas ühe otsusega kaotada üle 1600 euro

Pensionimaksete peatamine: kuidas ühe otsusega kaotada üle 1600 euro

Riik peatas alates 1. juulist 2020 pensioni II sambasse sotsiaalmaksu arvelt (4%) tehtavad sissemaksed. Ka eelmisel kümnendivahetusel peatas riik pooleteiseks aastaks majanduskriisi tõttu sissemaksed II samba pensionifondidesse. Swedbanki analüüs näitas, et keskmiselt on neil, kes kogumist jätkasid K60 fondis 1625 eurot rohkem, võrreldes nendega, kes tookord jätsid maksete jätkamise avalduse tegemata.

Eelmise majanduslanguse ajal toiminud II samba maksete peatamisest võitsid need, kes kogumist jätkasid ja seda nii soodsate osakuhindade kui ka kiire aktsiaturgude taastumise tõttu.

Maailma aktsiaturud saavutasid eelmise kriisi järgse põhja 2009. aasta märtsis. Alates riigipoolsete sissemaksete katkestamisest 2009. aasta juulis kuni maksete taastamiseni 2011. aasta alguses tõusid maailma aktsiaturud aga üle 40 protsendi ja Tallinna börs lausa 133 protsenti.

Kuna Eesti inimesed ei saanud investeerida kõige soodsamal perioodil, jättis see jälje inimeste isiklikku pensionivarasse. Millise jälje täpsemalt?

1727 eurot

Swedbank võrdles erinevates fondides pensionit kogunud inimeste rahalist seisu. Ilmnes, et kõige rohkem kannatasid maksete peatamise tõttu need inimesed, kes kogusid suurema aktsiaosakaaluga fondis.

Pensionimakseid 2010. aastal jätkanud inimesed, kes jätkasid kogumist samal aastal alustanud K100 fondis kogusid 1727 eurot rohkem kui need, kes maksed katkestasid. Võrdlus on tehtud seisuga 31. august 2020. See tähendab seda, et makseid jätkanud inimestel on täna tänu sissemaksete jätkamisele ning tootlusele pensionkontol keskmiselt 28% suuremas väärtuses fondiosakuid kui neil, kes ei jätkanud.

K60 fondis raha kogunud ja makseid jätkanud inimestel on täna pensionikontol osakuid 14 613 euro väärtuses, samal ajal kui maksed peatanud inimestel aga vaid 12 988 eurot. Vahe on üle 20% kogumise jätkajate kasuks.

Jätkamiseks ei pea midagi tegema

Pensionifondiosakud on investeering. Investeerimise põhitõde: tee seda regulaarselt ja jätka investeerimist nii finantsturgude languse kui tõusu aegadel, kehtib ka pensioniks kogumisel. Hetkel, kui finantsturud pole veel varakevadisest kiirest kukkumisest veel täielikult taastunud, võib olla praegu hea aeg investeerimise jätkamiseks.

Selleks, et 2020. aasta oktoobris omapoolsete pensionimaksetega jätkata, ei pea sa midagi tegema. Inimestele, kes jätkavad oma 2% makseid ajal, mil sotsiaalmaksu arvelt 4% teise sambasse ei maksta, kompenseeritakse hiljem 4% koos vahepealse perioodi fondide keskmise tootlusega

Alates 1. juulist jätkusid senistel tingimustel sissemaksed II sambasse 1942-1960 sündinutel ning muudatus ei puuduta ka vanemapensioni.

Vaata ka Sotsiaalkindlustusameti pensionikalkulaatorit.

Kui Sul on küsimusi seoses pensioniga, siis helista meile 6 310 310 või broneeri kohtumine meie esinduses. Meie pensioni spetsialistid vastavad heameelega Sinu küsimustele.


Swedbanki pensionifondide fondivalitseja on Swedbank Investeerimisfondid AS. Tutvu fondide prospektide ja põhiteabega aadressil 
www.swedbank.ee/fondid või lähimas Swedbanki kontoris. Lisainfo saamiseks pöördu Swedbanki investeerimistoe poole telefonil 613 1606 või e-posti aadressil investeerimistugi[at]swedbank.ee.

 

Vaata lisaks:

Märksõnad: II sammas, Pension, Pensionifond