Abiks tuludeklaratsiooni esitajale – investeerimistulud
05.02.2025
Tänavu saab hakata tuludeklaratsioone elektrooniliselt esitama 15. veebruarist ning tulumaksu asutakse tagastama 5. märtsist. Ernst ja Young Baltic AS-i partner Ranno Tingas räägib lähemalt, mida tulusid deklareerides arvestada.
Õiguslikust vaatest on aga hoopis olulised need kuupäevad: 30. aprill kui tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäev ja 1. oktoober kui tulumaksu juurdemaksmise või tagastamise tähtpäev. Viimasest kuupäevast hakatakse arvestama maksuintressi, mis on 0,06% päevas. Möödunud aasta tuludele kehtib 20% tulumaks.
Mahaarvamiste juures on kolm suuremat muudatust:
• enam ei anta täiendavat maksuvaba tulu laste eest;
• ei arvata maha eluasemelaenu intresse;
• pole võimalik üle kanda abikaasa maksuvaba tulu.
Muudatusi ei ole III pensionisamba sissemaksete maksusoodustuse osas kuid pensioni ja muude mahaarvamiste kasutamiseks peab esitama tuludeklaratsiooni, sest neid ei arvestata automaatselt, isegi kui need on eeltäidetud.
Investeerimistulude maksustamisel on tehtud tagasiulatuvalt muudatusi, mis kehtivad aastast 2024 ja mõjutavad nüüd esitatavat deklaratsiooni. Vaatame neid muudatusi lähemalt tavasüsteemi ja investeerimiskonto süsteemi kontekstis.
Investeerimistulude deklareerimine tavasüsteemis
Vaikimisi on kõik investeerimistulude deklareerijad tavasüsteemis (ehk siis kasutavad vaid väärtpaberikontot) ning selle loogika järgi on eeltäidetud ka tuludeklaratsioon. Deklaratsioonis on juba kajastatud väärtpaberite võõrandamine Nasdaq Balti börsil, kuid ise tuleb juurde lisada soetamismaksumused ja tehingukulud. Muude Eesti väärtpaberite ja välisväärtpaberite müügid tuleb ise deklareerida vastavalt tabelis 6.1 või 8.2. Nüüd saab soetamismaksumusele lisada väärtpaberikonto hooldustasud.
Eeltäidetud on ka Eestist saadud dividendide ja intresside osa – viimane küll eeldusel, et väljamakse tegija oli juriidiline isik, kes esitas nõuetekohase deklaratsiooni. Välismaa dividendid tuleb deklareerida, kuid nende maksustamine sõltub sellest, kas dividendid (või nende aluseks olev äriühingu kasum) on välismaal maksustatud (Eestis maksuvaba; tuludeklaratsioonil tabelis 8.8) või mitte (sel juhul tuleb maksumaksjal Eesti tulumaks tasuda; tuludeklaratsioonil tabelis 8.1).
Tuludeklaratsiooni peab kindlasti esitama inimene, kel on varasemast väärtpaberikahju, mida ta soovib jätkuvalt edasi kanda tulevikku. Deklareerimisele kuulub ka krüptovarast saadud kasu, kuid möödunud aasta kohta esitatavas deklaratsioonis ei saa kahjumeid arvestada. Tegevusloaga ühisrahastuse korral on lubatud tagasiulatuvalt 2024. aastast kasumeid ja kahjumeid tasaarveldada.
Tulude deklareerimine investeerimiskonto süsteemis
Investeerimiskonto süsteemi korral (ehk siis kasutatakse investeerimiskontot ja väärtpaberikontot) peab maksuametile deklareerima oma investeerimiskonto(d), nende sissemaksed ja väljamaksed, sest maksustamine tekib hetkest, kui välja on võetud rohkem raha, kui on sisse pandud.
Ainult 2024. aasta kohta esitatavas tuludeklaratsioonis on lubatud deklareerida investeerimiskonto sissemaksena investeerimisühingus oleva finantsvara soetamismaksumus. Investeerimiskonto süsteemi kasutades on vaja eeltäidetud deklaratsioonilt kustutada investeerimiskonto süsteemis olevate väärtpaberite müügid (tabelis 6.1). Samuti tuleb investeerimiskontole laekunud maksuvaba tulu (näiteks Eesti dividendid) ja maksustatud tulu (näiteks intressid, millelt on tulumaks juba kinni peetud) deklareerida sissemaksena, et hiljem ei tekiks topeltmaksustamist.
2024. aastast ei ole väärtpaberikonto hooldustasu enam vaadeldav väljamaksena. Samuti on tagasiulatuvalt finantsvara mõistet laiendatud (lisatud tegevusloaga ühisrahastus, pandikirjad, pangandusgrupi võlakirjad, teatud forex-instrumendid).
Investeerimiskontot kasutades tuleks saata internetipangast andmed tuludeklaratsioonile enne, kui asuda viimasega tegelema. Unustada ei tohiks, et finantsvara müümise aastal ei saa väärtpaberit enam viia investeerimiskonto süsteemi ning seega tuleb investeerimiskonto kasutamise otsus teha finantsvara ostmise aasta tuludeklaratsioonis.
Kokkuvõttes tasub võtta aega, et olla maksuasjades täpne ning esitada korrektne tuludeklaratsioon. Lisaks pole vaja sellega kiirustada, sest tulumaksu ei hakata tagastama deklaratsioonide esitamise järjekorras.
Põhjalikud juhised tuludeklaratsiooni esitamise kohta leiab maksuameti veebist.