Avalehele
Strateegi veerg oktoober

Strateegi veerg oktoober

Oktoobri finantsturgude märksõnadena võib välja tuua USA üha kallimad aktsiad, Euroopa ärevuse ning Baltikumi tärkava optimismi. Warren Buffetti indeksi kohaselt, mis mõõdab USA aktsiaturu kapitalisatsiooni ja riigi sisemajanduse kogutoodangu suhet, on täna USA aktsiaturg riigi majandusest veidi üle kahe korra suurem. Warren indeksi loojana ning selle pikaajalise eduka testijana teab, et tuleb olla hirmul ajal kui teised on ahned ning suurendab pidevalt enda portfellis vaba raha hulka. Ei tea ka tema päris täpselt, millal kallid USA aktsiad langema hakkavad, aga tark on järk-järgult enda USA positsioone turu tugevusse vähendada.

USA turu osas on ettevaatlik ka investeerimispank Goldman Sachs, mis ootab järgneva kümne aasta keskmiseks aastatootluseks USA aktsiatele kolm protsenti enne inflatsiooni. Nii ei saa ka välistada, et USA aktsiad võivad lähiaastatel reaaltootluselt ka võlakirjadele alla jääda.

Oktoobri lõpp tõi ärevuse pilved Euroopa kohale, sest USA presidendivalmiste osas valitseb endiselt suur ebaselgus. Trumpi võit tooks lühiajaliselt tõenäoliselt kaasa geopoliitiliste pingete suurenemise ning tollitariifid ka Euroopa kaupadele. Trumpi soov USA turgu tollidega kaitsta ei jääks ilma muu maailma poolsete tariifideta jänkide suhtes. Kokkuvõttes kaotaks niimoodi kõige enam lihtne tarbija, kes selle vägikaikaveo kallimate hindadega ja ebaefektiivsuse tõusuga kinni peaksid maksma.

Paar viimast kuud õnnestus mul Tallinna börsil käia nagu laps kommipoes. Palju maiuseid oli lettidel soodsate hindadega ja ei pidanud kartma, et keegi kauba eest ära võiks osta. Oktoober tõi kaasa väikese muutuse – lapsi on poes rohkem, aga uusi komme pole vahepeal juurde toodud. Lähikuudeks prognoosin nõudluse kasvu pealt kommide hindade mõõdukat kasvu.

Makropilt

Euroala töötleva tööstuse aktiivsus tõusis oktoobris viie kuu kõrgeimale tasemele ehk 45,0 punkti pealt 45,9 punktile, ületades analüütikute 45,3-punktist prognoosi, kuid märkides sektoris aktiivsuse langust juba 19. järjestikust kuud (alla 50 punkti). Teenindussektori aktiivsus nõrgenes oktoobris 51,4 punktilt 51,2 punktile (oodati 51,5). Avaldatud number tähistas erasektori teenuste aktiivsuse nõrgimat tõusu alates veebruarist ning viitab sektoris olematuks muutunud kasvule.

Nõrgenenud makronumbrid sunnivad nõudluse vähenemise tõttu firmasid võtma vastu raskeid otsuseid töötajate koondamise näol. Suurematest firmadest tegi otsa lahti Saksamaa autotootja Volkswagen, kes sulgeb mitmed tehased, vähendab töötjate arvu ning alandab kõigi töötajate palka kümnendiku võrra. Tööturu seisu halvenemine võib Euroopa Keskpanka enda detsembri istungil sundida alandama intressimäärasid 0,5% võrra.

Ühendriikides tõusis töötleva tööstuse aktiivsus PMI küsitluse kohaselt oktoobris 47,3 punktilt 47,8 punktile, kuid on endiselt alla kasvu tähistava 50 punkti taseme. Tegemist on kasvu puudumisega juba neljandat kuud järjest. Suurima negatiivse panuse andsid taaskord uued tellimused, kuid esimest korda kolme kuu jooksul teatati esimest korda ka tarneaegade pikenemisest. Investorid ootavad huviga Föderaalreservi järgmiste istungite intressiotsuseid, saades tuge ja lootust Kanada keskpangalt, kes hiljuti alandas intresse 0,5% võrra.

Eesti majandus on endiselt veel nõrk, kuid välisnõudluse suurenemine ning intressimäärade langus loovad eelduse olukorra stabiliseerumiseks. Negatiivse poole pealt kiirendab plaanitav maksupakett inflatsiooni ning pidurdab majanduskasvu. Eesti tööturg on pikalt kestnud majanduslangusele veel hästi vastu pidanud, kuid töötusemäär on siiski väikses tõusutrendis.

Aktsiaturud

Oktoobri parima tootlusega börsideks kujunesid Taiwan ja Leedu, mis eurodes mõõdetuna kasvasid mõlemad kuuga 4,2%. Kui esimest vedasid ülespoole tehnoloogiafirmad, siis Leedu puhul olid nendeks kõrgematest dividendidest teatanud Siauliu Bankas ja häid tulemusi näidanud energiafirma Ignitis. Leedu positiivsus kandus üle ka Tallinna börsile, mis pankade vedamisel kallines kuuga 2,4%. Tallinna börsi fundamentaalsele odavusele võrreldes tema viimase kümne aasta keskmiste numbritega olen viidanud ka paaril viimasel kuul ning tundub, et lisaks minule on odavast väljamüügist huvitatud ka teised investorid.

Erinevalt Baltikumi tugevusest lõpetas Eurostoxx600 indeks oktoobri 3,3%-se miinusega. Eriti halb kuu oli Poola, Rootsi ja Soome aktsiaturgudel, mis kukkusid vastavalt 6,1%, 5,5% ja 4,3%. Investorid said halva üllatuse osaliseks, kui keskpankade intressimäärade langetusest hoolimata turul intressimäärad oktoobris hoopis märgatavalt tõusid. Kardetakse inflatsioonitempo kiirenemist ning potentsiaalse Trumpi valimisvõidu korral ka kõrgemaid tollitariife Euroopa kaupadele. See annaks niigi konkurentsivõimega hädas olevale Euroopa majandusele täiendava negatiivse löögi.

Suurematest Euroopa aktsiatest tegid oktoobris märkimisväärse languse Hollandi pooljuhtide tootja ASML ja Prantsusmaa luksuskaupade tootja LVMH. Esimene andis negatiivse tulevikuväljavaate, sest Hollandi valitsus on piiramas ettevõtte targemate kiipide müüki hiinlastele. LVMH peab Prantsusmaa valitsuse otsusel riigi eelarvetasakaalu parandamiseks maksma seni arvatust enam tulumaksu ning lisaks on hiinlaste nõudlus firma toodangu järele hakanud vähenema.

Erinevalt Euroopast sulgusid USA aktsiaturud tehnoloogiasektori vedamisel ka oktoobris uutel kõigi aegade kõrgeimatel tasemetel. SP500 indeks kallines eurodes mõõdetuna kuuga 1,7% ja Nasdaq100 2,1%. Samal ajal jätkas Warren Buffett USA aktsiaportfelli vähendamist, müües järjekordse suure tüki enda Apple positsioonist.

Oktoober oli USA-s hea kuu lennufirmade ja elektritootjate aktsiatele. Halvasti läks roheenergia tootjatel ning ilutoodete müüjatel. Kuu kaotaja tiitel läheb Super Micro Computer aktsiatele, mis kukkusid 35% pärast seda, kui nende audiitor Ernst&Young seadis kahtluse alla firma juhtkonna poolt esitatud finantsandmete usaldusväärsuse.

Võlakirjad

Suuremate keskpankade intresside langetamisest hoolimata hakkasid võlakirjade intressid oktoobris märgatavalt tõusma. USA kahe aasta pikkuse riigivõlakirja tootlus liikus septembri lõpu 3,64% tasemelt oktoobri lõpuks 4,17% juurde. USA kümne aasta kestusega riigivõlakirja tootlus kasvas kuuga 3,75% juurest 4,28% tasemele. Pikemaajaliste võlakirjade tootlused ületavad küll napilt lühemaajaliste tootlust, kuid ilmselgelt on võlakirjaturul USA presidendivalimiste ootuses närvilisus kasvanud.

USA-ga sarnaselt toimus ka Euroopas oktoobris valitsuse võlakirjade tootluste suurenemine. Saksamaa kahe aasta pikkuse riigivõlakirja tootlus liikus septembri lõpu 2,02% tasemelt oktoobri lõpuks 2,24% juurde. Saksamaa kümne aasta kestusega riigivõlakirja tootlus tõusis kuuga 2,12% juurest 2,40% tasemele. Kõrge võlakoormaga Itaalia tootlused samuti kasvasid. Itaalia kahe aasta pikkuse riigivõlakirja tootlus liikus septembri lõpu 2,48% tasemelt oktoobri lõpuks 2,73% juurde. Itaalia kümne aasta kestusega riigivõlakirja tootlus tõusis kuuga 3,45% juurest 3,65% tasemele.

USA investeerimisjärguta ettevõtete võlakirjade keskmine tootlus lunastumiseni oli oktoobri lõpus 7,4%, kasvades kuuga poole protsendi võrra. Sarnaste Euroopa võlakirjade tootlus kuuga ei muutunud ja oli oktoobri lõpus 5,88% juures.

Toorained ja valuutad 

Teist kuud järjest näitasid tugevat ülespoole trendi väärismetallid. Kuld kallines kuuga 4,4% ning hõbe 6,7%. Riikide kõrged võlakoormused, geopoliitilised pinged ning tarbijate mured ostujõu säilimise osas on antud trendi peaarhitektid.

Iraani ja Iisraeli konflikt ei näita raugemise märke, mistõttu nafta hind kallines kuuga üle 4%.

Valuutaturult võib oktoobris välja tuua Jaapani jeeni ja Rootsi krooni nõrgenemise euro suhtes vastavalt 3,8% ja 2,7%. Oma ajaloolise madalaima taseme lähedal euro vastu kaupleb hetkel ka Norra kroon.

Kuu graafik – väärismetallid on populaarsed

Kulla 5 aasta tõus 85,5% ja hõbedal 87,5%.

Finantsturgude väljavaade

Novembris pöörduvad investorite pilgud USA presidendivalimiste tulemustele. Juba täna võib öelda, et antud valmiste võitja on USA riigivõlg, mille maht selgelt kasvamist jätkab. 100 päevaga kasvab see keskmiselt triljoni dollari võrra ning Trumpi võidu korral selle kasvutempo kiireneb. Kuigi lühiajaliselt võivad USA turud teha veel uusi tippe, on üha uued indikaatorid viitamas sealsete aktsiate halvale riski-tulu suhtele. Euroopa aktsiad on odavamad, aga neil on omad mured ning tollide saabumine seaks surve alla nemadki. Keerulisel ajal tasub investorina olla konservatiivsem ning suurendada portfellis võlakirjade ja vaba raha hulka.

November ei ole ajalooliselt olnud halva tootlusega kuu, kuid sel aastal ei pruugi kõik nii hästi minna. Erinevaid riske on päris palju ja küsimus on selles, millal mõni neist realiseeruma hakkab. Investorina eelistan ma olla sel aastal kodule lähemal, kuna hinnatasemed on meie regioonis soodsamad ning suurtest aktsiarallidest oleme siin samuti  mitu aastat eemale jäänud.

Käesolevat teavet ei tohi käsitleda investeerimissoovituse või -nõustamisena ega kutsena osta või müüa väärtpabereid või teha muid tehinguid. Investeeringu  väärtus võib ajas nii kasvada kui ka kahaneda. Mineviku tootlus ei viita sarnasele tootlusele tulevikus.  

Märksõnad: Aktsiaturg, Investeerimine