Väikeinvestori võimalused aastal 2025
2024. aasta läks aktsiaturgude ajalukku tehisintellekti ning krüptovarade eduloona. Maailma enim jälgitud SP500 indeks tõusis eurodes mõõdetuna kolmandiku võrra ning tehnoloogiaindeks Nasdaq 100 pisut vähem kui 40%. Viimase viie aasta jooksul on antud instrumendid kasvatanud investorite vara vastavalt 2,1 ja 2,4 korda. Kuna USA väärtpaberite kiire kallinemine on toimunud eeskätt viimase kahe aasta jooksul, siis tekitab see paratamatult murekohti edasise kasvu jätkusuutlikkuse osas.
Kuigi Donald Trump asub USA 47. presidendina ametisse alles 20. jaanuaril, liiguvad finantsturud juba mitu kuud tema poolt antud valimislubaduste tuules. Regulatsioonide vähendamise ning tootmise USA-sse tagasikolimise ootuses kallinesid uue presidendi nime selgumisel pankade ja väiksemate tööstusfirmade aktsiad päevaga aktsiaturu pikaajalise keskmise aastatootluse võrra. Trump andis investoritele palju avanssi, aga paljude probleemidega tuleb alles tõsisemalt tegelema hakata.
USA majandusel läheb muu maailmaga võrreldes hästi. Tööpuudus on madal ning tarbijausaldus on keskmisest kõrgem. See kõik kajastub ka USA aktsiaturgudel, mis kauplevad kõigi aegade tipptasemete lähedal ning fundamentaalselt ei ole sealsed väärtpaberid enam odavad. Loomulikult võivad USA aktsiad inimliku ahnuse toel veel kallimaks minna, aga väärtusinvestoril ei ole seal enam mugav olla. Kusagil kuklas on teadmine, et Warren Buffett on poole enda portfellist rahaks teinud ning hoiab väga suuri summasid USA lühiajalistes võlakirjades. Samal ajal on USA riigivõlg ületanud 36 triljoni dollari piiri ning kasvab kiirenevas tempos, seades riigi eelarvedefitsiidi üha suurema surve alla.
Kodule lähemal on rohkem väärtust
Eesti investorina teeb USA-sse investeerimise lisaks kallile hinnatasemele hetkel keeruliseks ka kallis dollar ning selle odavnemise oht paari aasta perspektiivis. Euroopa majanduse nõrkus ning USA tugevus toetab stsenaariumit, kus USA-s langevad intressimäärad aeglasemalt, mis ei lase kohe dollaril nõrgeneda. USA suur võlakoormus teeb dollari nõrgenemise majanduskeskkonna halvenedes kaugemas tulevikus paratamatuks, mistõttu valuutariski maandamine kuulub suuremate portfellidega investoritele kohustusliku kodutöö hulka.
Alanud aastal olen ettevaatlikum USA kallite ja intressitundlike kasvuaktsiate osas, sest investorite intressimäärade alandamise ootused on endiselt liiga kõrged. Tehisintellekti arenguga seoses on perspektiivi energiasektoril, sest tänapäevased andmekeskused vajavad üha suuremal hulgal energiat. Lähemalt tasub uurida ka tervishoiusektorit, mis Trumpi tulekuga suure müügisurve alla sattus, kuid elanikkonna vananemine ei lase nõudlust ravimite järele nõrgeneda.
Möödunud aasta üheks suuremaks üllatuseks oli sajandi majandusprobleemide käes vaevleva Saksamaa aktsiaturu tugevus, samal ajal kui Põhjamaade väärtpaberid virelesid teist aastat järjest. Investorina uurin hetkel huviga eeskätt Norra ja Rootsi aktsiaid, mis lisaks hinna tõusule omavad paari aasta perspektiivis head võimalust kohaliku valuuta tugevnemiseks euro suhtes. Soome ja Eesti puhul valuuta kallinemisele loota ei saa, aga investorite meeleolud on antud regioonis nii negatiivsed, et piisab ka väikesest meeleolu paranemisest, et hoiuseintresside jätkuva alanemise taustal osa raha taas aktsiaturule meelitada. Mõlemas riigis on häid dividende maksvaid ettevõtteid, mille rahavoog teeb alanud aastal hoiuse intressidele tuule alla.
Jälgi ajakirjanduse pealkirju
Iga investori suurim risk on tema ise, tema emotsioonid ning käitumine volatiilsetel aegadel. Planet 42 juhtum tõi ilmekalt välja, kui oluline on investeerimisel oma peaga mõtlemine. Ahnus pimestab ning ajakirjanduslike investeerimisiidolite pimesi järgimine kustutab ajust lihtsa loogika, et kõrgem tootluse ootus toob alati kaasa kõrgema riski. Alati! Küsimus on vaid selles, millal ja kus risk realiseerub.
Hokilegendi Wayne Gretzky isa õpetas oma poega sõnadega: “Värava löömiseks tuleb uisutada sinna, kuhu litter järgmisena liigub, mitte kus ta hetkel on.“ Investeerimisel kehtib sama loogika – otsi turge, kuhu raha teel on!
Investor Toomas palus kolm aastat tagasi täita investoritel küsimustiku ja prognoosida, kuhu Tallinna börs 2022. aastal liigub. Uuriti millised aktsiad võiks aastaga kasvada üle 100%, kes pakuvad head kasvu (30% ja enam) ja kes mõõdukat kasvu (10-20%). Taustsüsteemina olgu öeldud, et 2021. aastal kasvas Tallinna börs aastaga pisut vähem kui 50% ja 2022. aastal kukkus 12,9%. Täna on populaarne samu küsimusi pärida Nasdaq 100 indeksi kohta. „Mõõdukas kasv“ 10-20% aastas kvalifitseerub muidugi Oskar Lutsu huumoripreemia vääriliseks avalduseks.
Kainete investeerimisotsuste langetamiseks soovitan jälgida meedias olevaid pealkirju. Finfluencerite rõõmuhõisked stiilis „Võtsin võimendust juurde ja teenisin USA-st aastaga 60% kasumit!“ on inimlikult mõistetavad, kuid toovad kohalikule investorkogukonnale bumerangina kaasa pettunud investorid, kes hiljem sama mustrit kasutades kalleid varasid omandades raha kaotavad. Palun ärme muuda investeerimist kasiinoks!
Lõpetame positiivsema noodiga, tsiteerides ettevõtjat Jüri Käod – „Kui analüütikute hinnanguid vaadata, peaks uuel aastal ärist loobuma!“ Ajakirjandus võimendab nii häid kui halbu uudiseid. Börs omakorda võimendab majanduse keerulist seisu. Ootused Tallinna börsi osas on 2025. aastaks nii madalad, et pole sugugi võimatu, et parimad investeerimisvõimalused võivad olla otse meie nina all.
Käesolevat teavet ei tohi käsitleda investeerimissoovituse või -nõustamisena ega kutsena osta või müüa väärtpabereid või teha muid tehinguid. Investeeringu väärtus võib ajas nii kasvada kui ka kahaneda. Mineviku tootlus ei viita sarnasele tootlusele tulevikus. Välisvaluutas denomineeritud väärtpabereid mõjutab valuutakursside muutmise risk, mis võib vastavate väärtpaberite väärtust nii kasvatada kui kahandada.