Avalehele
Millisest luksusest pole nõus loobuma Heelia Sillamaa, Riin Rehemaa ja Klaudia Tiitsmaa?

Millisest luksusest pole nõus loobuma Heelia Sillamaa, Riin Rehemaa ja Klaudia Tiitsmaa?

Rahatarkus on kasvamas elu lahutamatuks osaks ning toetab paljude inimeste paremat käekäiku. Kui head otsused annavad esimesi tulemusi, võib ligi hiilida aga teine oht – tahtmine rangelt iga senti kokku hoida ja suruda enda soovid täielikult maha. Sellised sundmõtted võivad hoopis rahaärevuseni viia. Seega on äärmiselt oluline hoida rahaasjades tervislikku tasakaalu.

Paljudel on välja kujunenud erilised asjad, teenused või tegevused, millest nad ei ole valmis loobuma, kuna need toetavad heaolu ja vaimset tervist. Tuntud blogijad, avaliku elu tegelased ning Eesti suurima rahatarkuse kogukonna, Kogumispäeviku grupi liikmed jagavad, kuidas nemad tervislikku tasakaalu hoiavad.

Keskkonnavahetuse ja tervise nimel koonerdamist pole

The Kinkstagrami pere on tuntud maailmarändurid ning seega on reisimine üks tegevus, millest neil oleks äärmiselt keeruline loobuda. „Keskkonnavahetus on minu jaoks nii-nii oluline, et see kulurida paraku kuskile ei kao. Samas oleme avastanud, et tihti kulub meil reisil olles vähem raha kui kodus, sest hinnatase on lihtsalt nii erinev. Vaja on vaid häid lennupileteid, et mõistlikult kohale saada,“ kinnitas Riin Rehemaa. Ka kogumispäeviklaste seas oli neid, kes tõid reisimise olulisuse välja, kuid samuti hinnati kõrgelt vabadust, mis kaasneb auto omamisega.

Kogumispäeviku liikmed lisasid veel, et just hobidega tegelemine on see, mis aitab argipäeva mured ja mõtted pausile panna. Mõningatel juhtudel on hobid (trenn, lemmikloomad, teater või muu) küll kulukad, aga nendega tegelemise arvelt näpistatakse mujalt. Näiteks tõi üks vastaja välja, et hobuste pidamine on kallis, kuid tema elu lahutamatu osa. „Oma hobusest pole ka nõus loobuma, kuigi väga kallis hobi on. Hobusele nelja aastaga kokku kulunud raha eest oleks saanud osta peaaegu uue auto,“ selgitas ta.

Tuntud blogija Heelia Sillamaa sõnas, et tema ei hoia kokku tervise pealt. „Kui tunnen, et stressi on liiga palju, võtan tööasjadega koormust vähemaks, mis sest, et see läheb mulle sõna otseses mõttes kalliks maksma.“ Rahatarkuse grupis toodi veel välja, et ka kvaliteetsed hooldustooted, hoolitsused ja iluteenused aitavad kaasa enda aja võtmisele ning hea enesetunde tekitamisele.

On teada-tuntud fakt, et lastega kaasneb palju väljaminekuid, kuid nende kulude tegemise osas pühib kahtluse peast vastu saadav rõõm. Näitleja Klaudia Tiitsmaa hindab kõrgelt võimalust teha vahel hetke ajel oste või tegevusi, mis lapsi rõõmustavad.

Luksuse lubamise nimel oma kanala

Heelia ja Riin leiavad, et kuna tervislik ja täisväärtuslik toit on olulised, siis otsivad nad viise, kuidas ostukorv soodsamalt kokku panna.

„Kahjuks või õnneks ei ole minu maitsemeel piisavalt hästi arenenud, et oskaksin vahet teha eri tootjate piimadel, klassikalistel juustudel ja muul igapäevasel. Ehk siis olen suur poodide omabrändide fänn – samad asjad veidi tagasihoidlikumas pakendis ja palju parema hinnaga,“ ütles Heelia. Riin lisas, et korralikku toitu saab osta võrdlemisi soodsalt, tihti ka allahinnatud toodete letist, samas kui igasugu jama täis topitud ilusa pakendiga poolfabrikaadid lähevad röögatu hinnaga.

Kogumispäeviklaste vastustest tuli aga selgelt välja, et paljud pole nõus ohverdama kvaliteetset kohvi, Luunja kurki või šokolaadi. Üllatuslikult on vabapidamisel kanade munadel lausa oma fänkond, ning mõned on kulude kokkuhoiuks otsustanud ise kanu kasvatama hakata.

Rohkem nõuandeid, kuidas rahatargalt elada, raha koguda ja investeerida, leiab Kogumispäeviku grupist Facebookis ja Kogumispäeviku podcast’ist.