Avalehele
Hindade tõus jätkub

Hindade tõus jätkub

Kaupade ja teenuste hinnad kallinesid oktoobris eelmise aastaga võrreldes 0,6%. Hindade tõusu andis taas suurima panuse kõrgemate aktsiisimäärade toel kallinenud alkohol ja tubakas. Alkohoolsed joogid kallinesid aastaga 8% ja tubakatooted 10%.

Tugev nõudlus siseturul kergitas toitlustuse ja majutuse hindu. Miinimumpalga tõusu järel kallinesid lasteaiatasud. Hinnaindeksit mõjutasid samas negatiivselt värske köögivilja ja kommunikatsiooniseadmete odavnemine.

Mootorikütuste hind tõusis kallima nafta ja kõrgemate aktsiisimäärade toel. Toornafta hind maailmaturul kasvas oktoobris eurodes arvestatuna umbes 6%. Nafta hinna edasist tõusu hoiavad tagasi nii suured varud kui ka rekordilised tootmismahud OPECis (Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon) ja Venemaal.  Analüütikud kahtlevad, kas OPEC suudab novembrikuisel kohtumisel oma liikmete tootmismahte piirata.

Järgmisel aastal hindade kasv kiireneb, seda peamiselt tänu toorainete kallinemisele ja planeeritud aktsiisimaksude ning majutusteenuse käibemaksumäära tõusule. Hindade tõusu ja aeglasema brutopalga kasvu tõttu aeglustub oluliselt palgatöötajate ostujõu kasv. Tarbimise kasv aeglustub aga vähem kui netopalga reaalkasv, seda tänu hõivatute arvu suurenemisele ning pensionite ja peretoetuste tõusule.