Avalehele
Hinnad kasvasid oktoobris oodatust aeglasemalt

Hinnad kasvasid oktoobris oodatust aeglasemalt

  • Hindade tõus pidurdus oktoobris 1,6 protsendini.

  • Mootorikütus odavnes ja toiduainete hinnad kasvasid varasemast aeglasemalt.

  • Järgmisel aastal peaksid hinnad kasvama samas tempos kui tänavu, 2,3 protsenti.

Oktoobris hinnatõus aeglustus. Keskmine tarbimiskorv kallines aastatagusega võrreldes vaid 1,6 protsendi võrra. Hindade tõus oli varasemast väiksem, kuna mootorikütus odavnes ja toiduainete hinnad kasvasid aeglasemalt kui eelmistel kuudel. Mootorikütust mõjutas nafta hinna langus. Toornafta hind oli oktoobris veerandi võrra madalam kui aasta tagasi. Meenutame, et 2018. aasta sügisel kergitasid USA sanktsioonid Iraani suhtes nafta hinna üle 80 dollari ühe naftabarreli kohta.

Toit kallines aastaga 2 protsenti. Puu- ja köögiviljade hinnad alanesid tänu heale saagikusele. Alkohoolsed joogid odavnesid aastaga 7 protsendi võrra. Tugeva nõudluse tõttu oli alkoholi lõpphinna langus väiksem, kui maksumuudatus seda võimaldanuks. Lisaks alkoholile ja mootorikütustele odavnesid sideteenused.

Vaba aja ja meelelahutusega seotud teenused kergitasid keskmise tarbimiskorvi maksumust kõige enam. Kiire palgakasv suurendab ühelt poolt klientide ostujõudu ja teiselt poolt tootjate kulusid. Tööjõukulu osakaal tootmiskuludes on suurem just teenuste valdkonnas. Koolivaheaeg kergitas pakettreiside hinda.

Aasta kokkuvõttes peaks hinnatõus Eestis ulatuma üle 2 protsendi. Järgmisel aastal peaksid hinnad kasvama samas tempos kui tänavu, 2,3 protsenti. Inflatsiooni kergitavad 2020. aastal toidu, üüri ja vaba ajaga seotud teenuste kallinemine. Keskmine palk kasvab hindadest oluliselt kiiremini. Keskmine netopalk tõuseb tänavu Swedbanki prognoosi järgi 6 protsenti ja järgmisel aastal 5 protsenti. Palgakasv annab veidi järele, kuna majanduskasv aeglustub ja tööjõupuudus leeveneb, seda eriti eksportivates harudes.