Avalehele
5 kõige tähtsamat fakti, mida peaksid teadma pensioni investeerimiskontost

5 kõige tähtsamat fakti, mida peaksid teadma pensioni investeerimiskontost

20.05.2021

Swedbankis saad avada pensioni investeerimiskonto (PIK), millega on alates septembrist võimalik oma II pensionisamba raha ise investeerida. Mida peaks teadma iga investor enne, kui temast saab oma pensionifondi valitseja?

1. Mis on PIK?

Pensioni investeerimiskonto (PIK) on võimalus investeerida oma II samba raha ilma, et peaksid II sambast lahkuma. See tähendab, et saad jätkata II sambas kogumist ning seda samade eelistega – ka PIKi hakkab laekuma 2% brutopalgast ning riik lisab 4% palgalt tasutud sotsiaalmaksust. PIKiga saab erinevalt tavapärasest fondist ise valida, kuidas näiteks aktsiate, võlakirjade või indeksifondidega oma pensionivara kasvatada.

2. Kas pead olema kogenenud investor, et avada PIK?

Enne PIKiga liitumist on soovitatav omada kasvõi veidike kogemust investeerimise alal. Kuigi PIKiga kaasneb hea võimalus oma vara meelepärasel viisil kasvama panna siis kaasneb sellega ka suur vastutus, sest nii kasud ja kahjumid tulevad pensionivara arvelt. Siinkohal on hea endalt küsida, kas suudad oma teadmiste ja oskustega panna pensionivara paremini kasvama kui sinu praegune pensionifond. Kui vastus on eitav, tasub kaaluda oma pensionivara praeguse fondihaldaja kätesse jätmist.

3. Kuidas liiguvad II samba rahad PIKi?

Kui oled teinud avalduse PIKiga liitumiseks, siis II sambast raha ise välja võtma ei pea (seda lausa ei tohigi teha). Kui on soov juba olemasolevaid fondi rahasid ise septembrist investeerida, tuleb koos PIKi avamisega teha ka vahetusavaldus hiljemalt juuli lõpuks ning septembri alguses laekub PIKile juba esimene summa investeerimiseks. Vahetada saab kas kõik või osa fondiosakud PIKile või alustuseks vaid osa fondist PIKile kanda. Septembrist on võimalik ka uued sissemaksed PIK_ile suunata.

4. Milliseid teenustasud kaasnevad PIKiga?

PIKi avamine ja sulgemine on Swedbankis tasuta ning samuti puudub PIKil kuuhooldustasu. Hetkeseisuga on Swedbank hetkel Eestis ainuke pank, kes PIKil väärtpaberite kuuhooldustasusid ei küsi. Eesti ja Baltikumi aktsiate ostmine ja müük on tasuta, samuti on tasuta Roburi fondidega seotud tehingud. Ülejäänud juhtudel kehtib teenustasu vastavalt meie väärtpaberitehingute hinnakirjale. Näiteks välisaktsiate ostmisel algab teenustasu 9.90 eurost. PIKi kasutamisel on kindlasti üks olulisemaid asju mida jälgida just kulude pool, sest igakuine II samba sissemakse investeerimine välisaktsiatesse on väga kulukas ja seda tasub teha pigem harvem ning suuremate summade puhul.

5. Millal saab alustada II samba rahade investeerimist?

Kui soovid juba 1.septembrist hakata oma II samba raha investeerima, siis on sul aega 31. juulini, et teha pangas avaldus, mis võib võtta vaid alla minuti. Kui soovid veel aega mõtlemiseks, on sul ka edaspidi võimalus aastas kolmel perioodil teha vahetusavaldus. Seega, kui pole veel kindel, kas tahad sügisest fondijuhiks hakata, on aega mõelda! Samuti on aega tarkuste kogumiseks ning investeerimiskogemuse saamiseks. Selleks võib alustada väärtpaberikonto avamisest, mille läbi saab tasuta ja väikeste summadega võimalik investeerida nii Balti börsi aktsiatesse kui ka erinevatesse investeerimisfondidesse.

Lisainfo Swedbanki pensioni investeerimiskonto kohta leiad meie veebilehelt.

Swedbanki pensionifondide fondivalitseja on Swedbank Investeerimisfondid AS. Tutvu fondide prospektide ja põhiteabega aadressil www.swedbank.ee/fondid või Swedbanki kontoris. Lisainfo saamiseks pöördu Swedbanki investeerimistoe poole telefonil 613 1606 või e-posti aadressil investeerimistugi[at]swedbank.ee. Finantsteenust pakub Swedbank AS. Tutvu tingimustega ja pea nõu. Käesolevat teavet ei tohiks käsitleda investeerimissoovituse või -nõustamisena ega kutsena osta või müüa väärtpabereid või teha muid tehingu