Avalehele
Paneks III samba täis, aga kui täis?

Paneks III samba täis, aga kui täis?

Selleks, et motiveerida inimesi pensioniks koguma, kehtib III samba maksetele 20% suurune tulumaksusoodustus. See tähendab, et tehes aasta jooksul sambasse sissemakseid, mis ei ületa 15% sinu aastasest brutotulust või kuni 6000 eurot, saab maksetelt 20% tuludeklaratsiooniga tagasi. Tulumaksusoodustuse tõttu soovitatakse inimestel sageli kolmas sammas “täis panna,” kuid millised sissetulekud kuuluvad aastatulu hulka ehk millelt arvestatakse 15%, selgitab lähemalt Swedbanki pensioni valdkonnajuht Kaire Peik.

Suurim tuluallikas on tavaliselt palk

Lihtsustatult kuuluvad aastatulu hulka kõik tulud, mida maksustatakse tulumaksuga. Näiteks kuulub aastatulu hulka palgatulu ning pole vahet, kas töötatakse töölepingu või võlaõigusliku lepingu alusel, ettevõtte töötaja, juhatuse liikme või nõukogu liikmena. Samuti läheb arvesse välismaal lühiajaliselt töötades teenitud tasu.

Meeles tuleks aga hoida, et brutotulu arvestatakse kassapõhiselt ehk laekumise aja järgi. See tähendab, et kui su eelmise aasta detsembrikuu palk maksti välja selle aasta jaanuaris, siis läheb see 2024. aasta brutotulu arvestusse. Aastatulu hulka kuulub ka igakuine vanemahüvitis, töötuskindlustushüvitis ja haigushüvitis.

Lisaks on osaks aasta tulust ka II ja III samba väljamaksed, millelt on peetud kinni tulumaksu 20% või 10% ulatuses.

Tööandjapension

Juhul, kui sissemakseid sinu III sambasse teeb ka tööandja, on oluline meeles pidada, et 15% ja 6000 euro piir kehtib kokku nii tööandja kui enda sissemaksetele ning esimesena arvestatakse tööandja makseid.

Ära unusta igasugust lisatulu

Aastatulu hulka kuulub ka ettevõtlustulu, näiteks tööampsudena või füüsilisest isikust ettevõtjana teenitud tasu ning eraisikuna kinnisvara üürimisest saadud tulu. Viimane tuleb kanda ise igal aastal tuludeklaratsioonile ning sellelt tuleb tasuda tulumaks. Samuti võetakse arvesse kõiki stipendiume ja toetusi, mida maksustatakse tulumaksuga, näiteks läheb aastatuluna arvesse koondamishüvitis. Lisaks ka kõik tulumaksuga maksustatud lisatasud nagu honorarid ja tööandja poolt makstavad preemiad.

Veidi keerulisem on aga vara võõrandamisest saadud tuluga. Aastatulu hulka kuulub näiteks kinnisvara müügist saadud tulu, näiteks, kui oled viimase 2 aasta jooksul müümas oma teist elukohaks olevat kinnisvara. Samas ei loeta siia hulka näiteks isiklike esemete või oma peamise elukoha müügist saadud tulu, sest seda ei maksustata tulumaksuga.

Aastatulu hulka kuuluvad veel intressid, näiteks ühisrahastuse investoritele ning dividendid, millelt on peetud kinni 7% suurune tulumaks. Investeeringute puhul on oluline ka see, kas kasutada investeerimiskontot või tavakontot, sest esimese puhul saab tulumaksukohustust edasi lükata. Sellisel juhul ei lähe teenitud tulu aastatuluna arvesse.

Mis ei ole aastatulu?

Nagu eelnevast nimekirjast lugeda, läheb aastatulu hulka pea kogu tulu, mida saab vähegi teenida. Tegemist on III samba vaatest hea uudisega – mida suurem on aastatulu, seda rohkem saab teha sambasse maksusoodustusega sissemakseid. Samas on ka paar tuluallikat, mida aastatuluna ei loeta. Näiteks on tulumaksuvaba igasugune ettevõtlustulu, mida teenitakse läbi ettevõtluskonto ja seega ei kuulu see brutotulu hulka.

Lisaks ei kuulu aastatulu sekka välismaalt saadud palgatulu ja dividend, millele kohaldub Eestis maksuvabastus. Samuti ei lähe arvesse teatud toetused, millelt ei maksta tulumaksu – näiteks igakuised peretoetused. Ka ei mõjuta aastatulu pärandused ja kingitused ning tuludeklaratsiooniga tagasi saadud tulumaks.

III sambasse võib panustada loomulikult ka rohkem, kui on õigus tulumaksu tagasi saada või eelmisel kalendri aastal tulumaksu makstud aga kui on soov III samba sissemaksete maksusoodustusest maksimum võtta, võib tekkida mõnel juhul enne aasta lõppu vajadus oma tuludele pilk peale heita ning väike arvutus teha.

Aastatulu arvestamine on lihtsam neil, kellel on igakuine kindel sissetulek, mis püsib aasta jooksul muutumatuna. Küll aga võib keeruliseks minna inimestel, kellel on mitu sissetulekuallikat, kes mingil perioodil ei töötanud või kelle sissetulekut mõjutavad ühekordsed suuremad lisatasud. Sellisel juhul soovitame oma aastatulu seisu kontrollida Maksu- ja Tolliameti e-keskkonnast “Minu sissetulekud” leheküljelt. Meeles tuleks aga hoida, et seal pole märgitud need tulud, mida tuleb ise tuludeklaratsioonile kanda.