Avalehele
Iga seitsmes on leidnud paroolikaardile alternatiivi

Iga seitsmes on leidnud paroolikaardile alternatiivi

11.05.2018

Alates aasta algusest on enam kui 30 000 Swedbanki klienti võtnud paroolikaardi asemel kasutusele mõne teise autentimisvahendi, pea pooled nendest valisid Smart-ID.

Järgmisel aastal jõustuv üleeuroopaline seadusemuudatus piirab oluliselt paroolikaardiga tehtavaid tehinguid ning muudab kaardi tulevikus kasutuks. Samas on paroolikaardi kasutajate arv jätkuvalt murettekitavalt suur. Ainult paroolikaarti interneti- ja mobiilipanka sisselogimiseks kasutab ligikaudu 200 000 Swedbanki klienti, kuigi nende arv on järjest vähenemas. Tasub meeles pidada, et alates 2019. aasta 1. veebruarist paroolikaarte enam kasutada ei saa.

Millega paroolikaart asendada?

Vali endale sobiv alternatiiv juba täna, et oleks piisavalt aega uute vahendite katsetamiseks. Kui 20 aastat tagasi oli paroolikaart uudne ja ainuke autentimisvahend, siis praegu on sellel olemas päris mitu head ja kaasaegsemat alternatiivi – Smart-ID, Mobiil-ID, ID-kaart ja PIN-kalkulaator.

Kellele sobivad Smart-ID ja mobiil-ID?

Pangateenuseid kasutatakse järjest rohkem digitaalselt, mobiilipanka kasutab juba pea 270 000 Swedbanki klienti, pooled nendest logivad sisse Smart-ID-ga.

Kui soovid kasutada nii interneti- kui ka mobiilipanka, soovitame võtta kasutusele Smart-ID või mobiil-ID. Viimasel ajal on kõige populaarsemaks muutunud Smart-ID, mida kasutab Eestis juba üle 190 000 inimese. See on tasuta ja sobib ennekõike aktiivsele nutiseadmete kasutajale. Smart-ID saab nii iseseisvalt nutiseadmesse alla laadida kui ka vormistada pangaesinduses. Mobiil-ID on tasuline teenus, mis sobib ka nuputelefoni kasutajatele. Mobiil-ID vormistamiseks tuleb pöörduda oma mobiilioperaatori poole.

Kelle jaoks on parim valik ID-kaart ja PIN-kalkulaator?

Kui nutiseade puudub ja kasutad peamiselt internetipanka, soovitame valida ID-kaardi või PIN-kalkulaatori. ID-kaardiga panka sisenedes on vaja ID-kaardi lugejat ja arvutisse peab olema installeeritud vajalik tarkvara (kasutajatunnus on sama mis paroolikaardil). PIN-kalkulaator on seade, mis loob automaatselt ühekordseid paroole. PIN-kalkulaator on tasuline ja selle saab pangaesindusest.

Nutikoolitused ja nõustamine

Kui Sul on siiski veel keeruline paroolikaardi väljavahetamisel otsustada ühe või teise alternatiivi kasuks, ootame Sind Swedbanki esindustesse üle Eesti, kus meie nõustajad on hea nõuga abiks. Lisainfot leiad ka aadressilt www.swedbank.ee/autentimine. Peale selle korraldab NutiAkadeemia Eestimaa eri paigus tasuta loenguid ja koolitusi, kus õpetatakse turvaliselt kasutama nii nutiseadmeid kui ka igapäevaseid e-teenuseid (sh Smart-ID-d ja mobiil-ID-d). Vaata aadressilt www.nutiakadeemia.ee, kus toimub Sulle lähim koolitus. Samuti kutsume üles nutiteadlikumaid inimesi oma sõpru, töökaaslasi ja pereliikmeid abistama, et nende üleminek paroolikaardilt uuele lahendusele oleks sujuv.